Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Μήτρογλου οδηγεί τη Μπενφίκα στον τελικό Κυπέλλου

Σούπερ Μήτρογλου οδηγεί την Μπενφίκα στον 36ο τελικό της στο Κύπελλο Πορτογαλίας. Ο Ελληνας επιθετικός, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, σημείωσε και τα δύο γκολ στην εκτός έδρας νίκη (1-2) της Μπενφίκα απέναντι στην Εστορίλ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ανοιξε το σκορ στο 36’ μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς, ισοφάρισε (41’) ο Κλέμπερ για την Εστορίλ, αλλά ο Μήτρογλου στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης, μετά από ασίστ του Τσέβρι και ενώ βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ, διαμόρφωσε τα δεδομένα της νίκης. Με αυτά τα δύο γκολ ο Μήτρογλου έφτασε τα 24 συνολικά την τρέχουσα περίοδο και είναι ο πρώτος σκόρερ της Μπενφίκα. Σε όλη την αναμέτρηση, αγωνίστηκε και ο Ανδρέας Σάμαρης.

Πάντως την οριακή θέση οφσάιντ που βρισκόταν στο δεύτερο γκολ ο Μήτρογλου, παραδέχθηκε και ο προπονητής της Μπενφίκα, Ρουί Βιτόρια, μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου: «Κάναμε ένα καλό αγώνα, απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Στη φάση του δευτέρου γκολ του Μήτρογλου, δεν θα διαμαρτυρόμουν, εάν ο διαιτητής έδειχνε οφσάιντ».

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο στάδιο Da Luz στις 5 Απριλίου. Στην έτερη ημιτελική αναμέτρηση, η Γκιμαράες θα αντιμετωπίσει απόψε την Ντεπορτίβο Τσάβες.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…