Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε και για... Σπανούλη, Παπαπέτρου, Γιανγκ

Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε και για… Σπανούλη, Παπαπέτρου, Γιανγκ

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού (με 15 νίκες - 1 ήττα), παρέμεινε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας, 84-60, της Δόξας Λευκάδας, για την 16η αγωνιστική, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Χωρίς τους Σπανούλη, Παπαπέτρου και Γιανγκ, αλλά με εξαιρετική εμφάνιση και νταμπλ νταμπλ του Μιλουτίνοφ (12π., 11ρ.) στη ρακέτα (κυρίως στο α΄ μέρος), οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεπαν στους νησιώτες να παραμένουν σε διεκδίκηση μέχρι το 25ο λεπτό.

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού (με 15 νίκες – 1 ήττα), παρέμεινε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας, 84-60, της Δόξας Λευκάδας, για την 16η αγωνιστική, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Χωρίς τους Σπανούλη, Παπαπέτρου και Γιανγκ, αλλά με εξαιρετική εμφάνιση και νταμπλ νταμπλ του Μιλουτίνοφ (12π., 11ρ.) στη ρακέτα (κυρίως στο α΄ μέρος), οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεπαν στους νησιώτες να παραμένουν σε διεκδίκηση μέχρι το 25ο λεπτό.

Έκτοτε, όμως με πίεση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με συνοπτικές διαδικασίες απομακρύνθηκε με +15 στο 30΄ (60-45). Τα 44 ριμπάουντ έναντι των 30 των φιλοξενούμενων έκαναν τη διαφορά!

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ο Λοτζέσκι στην αγωνιστική επιστροφή του (17π. χωρίς τρίποντο, 7ρ. και 3ασ.), 15 πόντους σημείωσε ο Ουότερς, 11 o Παπανικολάου, 10 ο Αθηναίου και 8 Αγραβάνης. Για την ουραγό Δόξας Λευκάδας (3 νίκες – 13 ήττες) ξεχώρισαν οι Χάρις (12π.) και Άμποτ (11π.), ενώ 7 ριμπάουντ μάζεψε ο Σκοτ.

Στα θύματα της «θύρας 7» αφιέρωσε τη σημερινή νίκη επί της Δόξας ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, 0-5, από Σκοτ και Άμποτ και έκτοτε κυνηγούσε στο σκορ μέχρι και το 13ο λεπτό. Πολλά λάθη (5 στην 1η περίοδο, όσα είχε και η Δόξα), χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (4/11) συνέθεταν την εικόνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ (ο τελευταίος είχε 5 ριμπάουντ στο 10ο λεπτό) απαντούσαν στα καλάθια των Χάρις (6π.), Ρόμπινσον (3 ασίστ), Σκοτ, Άμποτ και Ψαθά, για το 14-15, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Μετά το 16-19 δια χειρός Ντόμπλας, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα, 20-19, με 2/2 βολές του Μιλουτίνοφ (13ο λεπτό).

Ο Σέρβος σέντερ των «ερυθρόλευκων» ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων στο ά μέρος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, αφού ο βασικός ψηλός, Κεμ Μπιρτς, αν και αγωνίστηκε για 6:32 προερχόταν από τραυματισμό και δεν ήταν σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Εν τη απουσία του τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου, μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής πήρε ο Δημήτρης Αγραβάνης μετρώντας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ στο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ 23-14 της 2ης περιόδου, υπέρ του Ολυμπιακού, είχε ως αποτέλεσμα να πάει στο +8 στα αποδυτήρια η ομάδα του Πειραιά, 37-29, με τον Χάρις να έχει πετύχει μόλις 2 πόντους (σύνολο 8) σε αυτό το δεύτερο δεκάλεπτο.

Η Δόξα παρέμεινε ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, με πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον, Άμποτ και Σκοτ. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 6 πόντων μέχρι το 25ο λεπτό, 44-38. Όμως, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να πιέζουν περισσότερο, να κλέβουν μπάλες να βγάζουν αιφνιδιασμούς και εν τέλει να «χτίζουν» διαφορά.

Χαρακτηριστικό ήταν το κάρφωμα του Μπιρτς για το 49-40 από ασίστ του Παπανικολάου, στο 27ο λεπτό. Ακολούθησαν τρίποντα από Ψαθά και Παπανικολάου (11π.), 52-43, ενώ αμέσως μετά με 2/2 βολές ο Ματ Λοτζέσκι (ήταν απών λόγω γαστρεντερίτιδας από το παιχνίδι στο Καζάν) έφτασε τους 8 πόντους, 54-43 (+11).

Ο Ψαθάς υπέπεσε σε 5ο φάουλ (9π.) και κάθισε στον πάγκο από πλευράς Δόξας, με τον Μπιρτς να αξιοποιεί τη δεύτερη μόνο βολή, 55-43. Εύστοχος από την κορυφή του τριπόντου, ο Ντομινίκ Ουότερς (11π.) εκτόξευσε τη διαφορά στο +15, 58-43. Ο Λοτζέσκι φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 16-7, από το 44-38 για το 60-45 στο 30΄.

Τυπική διαδικασία το 4ο δεκάλεπτο, με τον Γιάννη Αθηναίου να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα, 71-49. Ουότερς και Λοτζέσκι δεν είχαν δυσκολία να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, με τη Δόξα να έχει πετάξει… λευκή πετσέτα, για το τελικό,