«Όρθια» και στο «Σαν Μαμές» η Ατλέτικο, νίκη για τη Σεβίλη

Ισόπαλες, 2-2, αναδείχθηκαν, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές». Το νικηφόρο σερί της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε (τρεις) σταμάτησε στην χώρα των Βάσκων, ωστόσο, πήρε τον ένα βαθμό απέναντι στο συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε που υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία (δεύτερη εντός έδρας).

Τρία γκολ σημείωσε ο Βιθέντε Ιμπόρα, αλλά το ένα ήταν σε βάρος της ομάδας του. Ο λόγος για το ματς της Οσασούνα με την Σεβίλη που έληξε 4-3 για την 19η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος και τον Ιμπόρα των φιλοξενουμένων, να σημειώνει δύο τέρματα για την ομάδα του στο 43΄και στο 65΄, αλλά και ένα αυτογκόλ στο 63΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 15΄ με τον Λεόν, ενώ το 2-3 έκανε ο Βάσκεθ στο 80΄ και το 2-4 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2) ο Σαράμπια. Η Σεβίλη με τη νίκη της αυτή βρίσκεται στη 2η θέση με 42 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Οσασούνα παραμένει ουραγός με 9 βαθμούς.

Το όνειρο του Champions League εξακολουθεί να διατηρείται ζωντανό στο «Σαν Σεμπαστιάν», μετά τη νέα μεγάλη νίκη της Σοσιεδάδ επί της Θέλτα με 1-0. Η Σπόρτινγκ Χιχόν πήρε σπουδαία εκτός έδρας ισοπαλία στην Ανδαλουσία από τη Μπέτις (0-0), αλλά παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 19ης αγωνιστικής:

Λας Πάλμας-Λα Κορούνια 1-1
(13΄ Γκαρσία – 69΄ Αντόνε)

Εσπανιόλ-Γρανάδα 3-1
(11΄ Ρέγιες, 32΄ Πιάτι, 48΄ Ναβάρι – 23΄ Περέιρα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μάλαγα 2-1
(35΄,43΄ Ράμος – 63΄ Χουάνπι)

Αλαβές-Λεγανές 2-2
(11΄ Λαγκουάρντια, 54΄ Μέντες – 45΄ Γκερέρο, 84΄ Ινσούα)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 0-2
(35΄ Σολέρ, 42΄ Μίνα)

Οσασούνα-Σεβίλη 3-4
(15΄ Λεόν, 63΄ Ιμπόρα (αυτ.) – 43΄, 65΄ Ιμπόρα, 80΄ Βάσκεθ, 90+2 Σαράμπια))

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2
(42΄ Λέκε, 56΄ Ντε Μάρκος – 3΄ Κόκε, 80΄ Γκριεζμάν)

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Ξέσπασε και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 95-79 της Μακάμπι, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.