Εύκολη επικράτηση του ΠΑΟΚ με 3-0 επί του Λεβαδειακού

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περέιρα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό στην Τούμπα για την 16η αγωνιστική της Super League. Ο άσος του «Δικεφάλου» μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή και σημείωσε δύο τέρματα, στο 60΄ και στο 76΄. Νωρίτερα, ο Μάτος είχε ανοίξει το σκορ στο 20΄. Ο Λεβαδειακός αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 43΄ αποβλήθηκε ο Μεντί, και παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 20′ με γκολ από τον Λέο Μάτος. Ο Μπίσεσβαρ βρίσκει τον Βραζιλιάνο μπακ του «δικεφάλου» με μακρινή μπαλιά, ο Μάτος στόπαρε την μπάλα με το στήθος και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ναμάσκο για να γράψει το 1-0.

Το γκολ αυτό ανάγκασε τους Βοιωτούς να βγούν από την περιοχή τους και ταυτόχρονα να υιοθετήσουν σκληρό παιχνίδι που τους στοίχισε αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης τους χρέωσε με πέντε κίτρινες κάρτες η μια των οποίων μεταβλήθηκε και σε κόκκινη και ανάγκασε την ομάδα του Γ. Χριστόπουλου να μείνει από το 41′ με παίκτη λιγότερο.

Στο 23′ ο Τσίμιροτ βρίσκει με μακρινή μπαλιά τον Μάτος που γύρισε την μπάλα στην περιοχή αλλά το σουτ του Πέλκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια σε μια καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.

Στο 24′ έχουμε την πρώτη καλή στιγμή και τελική για τον Λεβαδειακό. Καλό σουτ από τον Καλτσά λίγο έξω από την περιοχή, φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.

Στο 41 το σκληρό φάουλ του Μεντί στον Τζάλμα λίγο πριν μπει στην περιοχή από δεξιά, γίνεται η αιτία αποβολής με δεύτερη κίτρινη του στόπερ του Λεβαδειακού, από τον κ. Πουλημά που του δείχνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Με δέκα ο Λεβαδειακός.

Στο 42′ πολύ καλή εκτέλεση από τον Λέοβατς που πήγε για απευθείας σουτ και μεγάλη επεμβαση από τον Ναμάσκο που κρατάει το 1-0. Ετσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και χωρίς αλλαγές ξεκίνησε η επανάληψη. Στο 52′ ωραίο σουτ μακρινό του Μπίσεσβαρ μπλοκάρει ο Ναμάσκο.

Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Φακούντο Περέϊρα γίνεται πιο ουσιαστικός, πιο επιθετικός και στο 60′ στην δεύτερη επαφή του με την μπάλα ο Αργεντίνος Περέιρα γράφει από κοντά το 2-0 σε φάση που ξεκίνησε από τον Τζάλμα Κάμπος και με την μεσολάβηση του Μπίσεσβαρ ο Περέιρα που από κοντά νίκησε τον Ναμάσκο για το 2-0.

Το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ που επισφράγισε την άνετη και μεγάλη νίκη του δεν άργησε να έρθει. Ηταν το 76′ όταν ο Αθανασιάδης με δυνατή κεφαλιά επιχείρησε να παραβιάσει την εστία του Ναμάσκο, ο τελευταίος απομάκρυνε και ο ευρισκόμενος σε επίκαιρη θέση ΠερέϊρΑ με προβολή- κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Βοιωτών για να γίνει έτσι το 3-0.

Ως την λήξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ αξιοποιώντας και την αριθμητική του υπεροχή διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους Βοιωτούς κρατά με σταθερότητα το προβάδισμα και την εύκολη νίκη.

Από τους νικητές ο σκόρερ Περέϊρα πήρε την «μερίδα του λεόντος» στο χειροκρότημα των 3500 περίπου φιλάθλων, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μάτος, Μπίσεσβαρ.

Διαιτητής: Πουλημάς.

Κίτρινες: Αθανασιάδης, Τσίμιροτ/ Μεντί, Βασιλείου, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Ουόν.

Κόκκινες: Μεντί (41′).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (72′ Μαλεζάς), Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (57΄Περέϊρα), Αθανασιάδης (77′ Mυστακίδης).

Λεβαδειακός: Ναμάσκο, Μιλιάζες (64′ Καραχάλιος), Μεντί, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαίρας, Κουλιμπαλί, Λάτσι (76′ Καψάσκης), Γιακουμάκης, Βασιλείου (68′ Γιουσούφ), Καλτσάς.