«Κλείδωσε» την πρόκριση σε ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο από τον αξιόμαχο Κισσαμικό, νίκησε όμως τους Κρητικούς στο «Απόστολος Νικολαΐδης» 3-0 με τις κεφαλιές των Μπεργκ στο 50΄, Λέτο στο 74΄ και το πέναλτι του Αργεντινού στο 90΄, «κλειδώνοντας» την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ενόψει της ρεβάνς στις 24 Ιανουαρίου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό, παρότι δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να προβληματίζουν τους «πράσινους» με κάποιες ταχύτατες αντεπιθέσεις, όπως στο 23΄ με το άστοχο σουτ του Ποκόνγκ.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχασε καλή ευκαιρία στο 30΄ με τα διαδοχικά σουτ των Μαρινάκη, Βιγιαφάνιες να μη βρίσκουν στόχο και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός απέβαλε γρήγορα το άγχος του γκολ, καθώς στο 50ό λεπτό ο Βλαχοδήμος γύρισε την μπάλα «με τη μία» εξαιρετικά στη μικρή περιοχή, όπου το ξεπέταγμα του Μπεργκ αιφνιδίασε τους στόπερ του Κισσαμικού και ο Σουηδός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Το 2-0 έγινε στο 74΄, όταν ο Βιγιαφάνιες με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Λέτο μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός επιθετικός με έξοχη κεφαλιά στην απέναντι γωνία νίκησε τον Λαζαρίδη, ενώ στο 90΄ ο Αργεντινός διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 11 μέτρα, στο πέναλτι που έκανε ο Λαζαρίδης στον Βλαχοδήμο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Πουλημάς (Κέρκυρας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουχούμης, Χατζηγιοβάννης – Τσερκέζος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουχούμης, Μαρινάκης, Λουντ, Βιγιαφάνες (76΄ Χατζηγιοβάννης), Μπουμάλ (59΄ Λέτο), Βλαχοδήμος, Μπεργκ (79΄ Ρινάλντι)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Τσοντάκης, Παντελάκης (77΄ Σταθάκης), Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα, Μαρτίνεθ, Κίκε (63΄ Μάντζης), Ποκόνγκ (72΄ Θέος), Μίλιτς