Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ που νίκησε στη Σερβία

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση (φάση των «16») του CEV Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, μετά τη νίκη του στη Σερβία επί της ΟΚ Νόβι Παζάρ με 3-1. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 19 Ιανουαρίου, στη Θεσσαλονίκη.

Πλέον, η μακεδονική ομάδα χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό της Πυλαίας για να προκριθεί στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Τουρ – Μπρνο, με τη γαλλική ομάδα να έχει επιβληθεί 3-0 στον πρώτο αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδιάστηκε στο πρώτο σετ, βρέθηκε να χάνει 6-1, αλλά το κατάκτησε, με την Νόβι Παζαρ να ισοφαρίζει σε 1-1 και τον ΠΑΟΚ να κατακτά πολύ εύκολα το τρίτο σετ. Στο τέταρτο ο «Δικέφαλος» πήρε το προβάδισμα από την αρχή, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 16-16, αλλά με μπλοκ του Σακόγλου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +2 (19-17) και έφτασε τελικά στη νίκη.

«Ο στόχος μας, που ήταν η καθαρή νίκη στην έδρα του αντιπάλου, επιτεύχθηκε κι αυτό είναι το σημαντικό. Θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά όπως είπα μετράει το αποτέλεσμα», σχολίασε ο τεχνικός του πρωταθλητή Ελλάδας, Γιάννης Καλμαζίδης.

Τα σετ (πρώτη αναφέρεται η γηπεδούχος): 23-25, 25-22, 15-25, 21-25.

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ: Ρίστιτς 12 (11/21 επ., 1 άσος, 61% υπ. – 45% άριστες), Λόπαρ 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Ντάτσα 6 (2/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σορμάζ 7 (5/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ζάτριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 40% άριστες), Χάμζαγκιτς 13 (12/36 επ., 1 μπλοκ), Ζούκοβιτς –λ (58% υπ. – 45% άριστες) / Ζάτριτς Χασάν, Όκοβιτς, Μπόζοβιτς, Σίμιτς, Ραντοσάβλειβιτς 5 (5/11 επ., 78% υπ. – 56% άριστες).

ΠΑΟΚ: Πέτκοβιτς 2 (1/3 επ., 1 άσος), Σακόγλου 20 (14/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (3/7 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (8/20 επ., 4 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες), Ντάντε 14 (13/30 επ., 1 άσος, 71% υπ. – 14% άριστες), Γκαράς –λ (46% υπ. – 11% άριστες) / Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1