Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Στο... παρά τρία η Μίλαν, στο 93' η Φιορεντίνα, η Ρόμα το ντέρμπι

Στο… παρά τρία η Μίλαν, στο 93′ η Φιορεντίνα, η Ρόμα το ντέρμπι

Στο «παρά 3΄» λυτρώθηκε η Μίλαν στον αγώνα της με την ουραγό Κροτόνε, η οποία προηγήθηκε στο Σαν Σίρο. Ομως, ο νεαρός Πάσαλιτς ισοφάρισε στο 41΄ και ο Λούκα Λαπαντούλα ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) στο 87΄ που επιτρέπει στους «ροσονέρι» να παραμένουν στη δεύτερη θέση μετά την 15η αγωνιστική στη Serie A. Με τον Κώστα Μανωλά να διεκδικεί τον τίτλο του MVP, η Ρόμα νίκησε 2-0 τη Λάτσιο στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης» και έπιασε τη Μίλαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Νίκη στο 93' η Φιορεντίνα.

Στο «παρά 3΄» λυτρώθηκε η Μίλαν στον αγώνα της με την ουραγό Κροτόνε, η οποία προηγήθηκε στο Σαν Σίρο. Ομως, ο νεαρός Πάσαλιτς ισοφάρισε στο 41΄ και ο Λούκα Λαπαντούλα ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) στο 87΄ που επιτρέπει στους «ροσονέρι» να παραμένουν στη δεύτερη θέση μετά την 15η αγωνιστική στη Serie A.

Με τον Κώστα Μανωλά να διεκδικεί τον τίτλο του MVP, η Ρόμα νίκησε 2-0 τη Λάτσιο στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης» και έπιασε τη Μίλαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Ο Στρόοτμαν στο 64΄ και ο Νάινγκολαν στο 77΄ ήταν οι σκόρερ των «τζαλορόσι» σε έναν αγώνα που είχε πάθος, ένταση, δυο γκολ και καλό θέαμα.

Η Παλέρμο είναι αυτή τη στιγμή το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό και δεν θα τον αποφύγει τελικά, αν εξακολουθήσει να χάνει με αυτό τον τρόπο τα παιχνίδια της. Στο ντεμπούτο του Εουτζένιο Κορίνι στον πάγκο τους οι Σικελοί κρατούσαν την ισοπαλία (1-1) ως το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο «Αρτέμιο Φράνκι», αλλά μια στιγμή αδράνειας τιμωρήθηκε από τον Μπαμπακάρ και η Παλέρμο έφυγε από τη Φλωρεντία και την Τοσκάνη άπραγη. Αντίθετα, οι «βιόλα» ανέβηκαν στην 8η θέση και παραμένουν στο παιχνίδι για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Νάπολι-Ίντερ 3-0
(2΄ Ζιελίνσκι, 5΄ Χάμσικ, 51΄ Ινσίνιε)

Γιουβέντους-Αταλάντα 3-1
(15΄ Σάντρο, 19΄ Ρουγκάνι, 64΄ Μάντζουκιτς – 82΄ Φρέουλερ)

Μίλαν-Κροτόνε 2-1
(41΄ Πάσαλιτς, 87΄ Λαπαντούλα – 26΄ Φαλτσινέλι)

Σασουόλο-Έμπολι 3-0
(22΄πεν. Πελεγκρίνι, 36΄πεν. Ρίτσι, 53΄ Ραγκούσα)

Φιορεντίνα-Παλέρμο 2-1
(33΄ πεν. Μπερναρντέσκι, 90΄+3 Μπαμπακάρ – 50΄ Γιάγιαλο)

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.