Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Πολυ καλός ο Κουφός στη νίκη των Κινγκς

Με πρωταγωνιστή τον ΝτεΜάρκους Κάζινς οι Σακραμέντο Κινγκς επικράτησαν των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 116-101.Ο Κώστας Κουφός δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά ερχόμενος από τον πάγκο έπαιξε 17 λεπτά και είχε 9 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/1 βολή και 10 ριμπάουντ.

Εντυπωσιακός ήταν ο Κέβιν Λοβ τα ξημερώματα στο Κλίβελαντ. Ο σταρ των Καβαλίερς πέτυχε 34 πόντους στην πρώτη περίοδο του αγώνα (40 συνολικά) και ήταν το «κλειδί» στη νίκη με 137-125 επί των Μπλέιζερς. Πολύ καλός και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε το 44ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ, και ξεπέρασε τον Γκάι Ροντζερς στην 17η θέση της λίστα με τους παίκτες με τις περισσότερες ασίστ στο ΝΒΑ.

Ο Λοβ με οκτώ τρίποντα στην πρώτη περίοδο έδωσε το προβάδισμα και τη διαφορά στους Καβαλίερς, που έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.