Ρεκόρ με... μηδέν ο Μπουφόν, γλίτωσε στο 96' η Ισπανία

Ρεκόρ με… μηδέν ο Μπουφόν, γλίτωσε στο 96′ η Ισπανία

Ο Τζίτζι Μπουφόν συγκατοικεί από το βράδυ της Τρίτης με τον Ικερ Κασίγιας, στην κορυφή της λίστας των ευρωπαίων ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες διεθνείς συμμετοχές. Ο θρυλικός γκολκίπερ της εθνικής Ιταλίας ξεκίνησε βασικός στο φιλικό με τη Γερμανία (0-0) συμπληρώνοντας 167 αγώνες με τους «Ατζούρι» όσες και ο Κασίγιας με την εθνική Ισπανίας. Απίστευτο ματς έγινε στο Γουέμπλεϊ όπου η Αγγλία είχε το προβάδισμα με 2-0 στη συμπλήρωση του 90λεπτου, όμως η Ισπανία πήρε ισοπαλία 2-2 με γκολ στο 91΄ και το 96΄!

Ο Τζίτζι Μπουφόν συγκατοικεί από το βράδυ της Τρίτης με τον Ικερ Κασίγιας, στην κορυφή της λίστας των ευρωπαίων ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες διεθνείς συμμετοχές.

Ο θρυλικός γκολκίπερ της εθνικής Ιταλίας ξεκίνησε βασικός στο φιλικό με τη Γερμανία (0-0) συμπληρώνοντας 167 αγώνες με τους «Ατζούρι» όσες και ο Κασίγιας με την εθνική Ισπανίας.

Το παγκόσμιο ρεκόρ εξακολουθεί να ανοίξει στον Αιγύπτιο Αχμέντ Χασάν με 184, αλλά ο Μπουφόν πλησιάζει… επικίνδυνα!

Το Top 12 των Ευρωπαίων που έχουν καταγράψει τα περισσότερα ματς με τις εθνικές τους ομάδας:

. Σέρχιο Ράμος (Ισπανία) 140

Απίστευτο ματς έγινε στο Γουέμπλεϊ όπου η Αγγλία είχε το προβάδισμα με 2-0 στη συμπλήρωση του 90λεπτου, όμως η Ισπανία πήρε ισοπαλία 2-2 με γκολ στο 91΄ και το 96΄! Τσάμπα πανηγύρισε με «Mannequin Challenge» ο Τζέιμι Βάρντι το δεύτερο γκολ της ομάδας του!

Ο Γιάκομπ Γιόχανσον της ΑΕΚ και ο Γεβγέν Σακόφ του ΠΑΟΚ πρωταγωνίστησαν στις νίκες των εθνικών ομάδων τους σε φιλικούς αγώνες. Η Σουηδία επικράτησε 2-0 της Ουγγαρίας στη Βουδαπέστη με τον Γιόχανσον να είναι ξανά βασικός και να αντικαθίσταται στο 81΄. Η Ουκρανία νίκησε με το ίδιο σκορ την Ρουμανία στο Χάρκοβο, με τον Σακόφ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στο 38΄ και να γίνεται αλλαγή στο 77΄.