Οι Κλίπερς πήραν εκδίκηση από τους Θάντερ

Οι Κλίπερς πήραν... εκδίκηση από τους Θάντερ για τη μοναδική ως τώρα ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα, τους νίκησαν 110-108 στην Οκλαχόμα και συνεχίζουν την προέλασή τους στο ΝΒΑ, όπου έχουν το καλύτερο ρεκόρ με 8-1. Το Κλίβελαντ πέρασε νικηφόρα από την Ουάσινγκτον, επικρατώντας 105-94 των Ουίζαρντς, ενώ στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς χρειάστηκαν παράταση για να επιβληθούν 122-120 του Σακραμέντο. Στα αξιοσημείωτα της ημέρας και η πρώτη νίκη της Φιλαδέλφεια, η οποία επικράτησε στην παράταση 109-105 της παραπαίουσας Ιντιάνα. Το Σαν Αντόνιο νίκησε 96-86 το Ντιτρόιτ με κορυφαίο τον Πάου Γκασόλ (21π., 9ρ., 6ασ.) και η Γιούτα πέρασε με 87-74 από το Ορλάντο, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να πλησιάζει το triple-double (20π., 10ρ., 8ασ.).

Οι Κλίπερς πήραν… εκδίκηση από τους Θάντερ για τη μοναδική ως τώρα ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα, τους νίκησαν 110-108 στην Οκλαχόμα και συνεχίζουν την προέλασή τους στο ΝΒΑ, όπου έχουν το καλύτερο ρεκόρ με 8-1.

Η ομάδα του Λος Άντζελες, αν και ισοφαρίστηκε 102-102 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη (με σερί 8-0 των γηπεδούχων), ήταν πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη, καθώς ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Οι Μπλέικ Γκρίφιν (25π.), Τζαμάλ Κρόφορντ (19π. κι ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος) και Κρις Πολ (17π., 10ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των Κλίπερς, ενώ για την Οκλαχόμα ο Ουέστμπρουκ είχε 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά μόλις 9/25 σουτ.

Το Κλίβελαντ πέρασε νικηφόρα από την Ουάσινγκτον, επικρατώντας 105-94 των Ουίζαρντς, με τους Κάιρι Ίρβινγκ (29π., 6ασ.) και ΛεΜπρον Τζέιμς (27π, 10ρ., 5ασ.) να ξεχωρίζουν. Οι πρωταθλητές έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-1 και έμειναν μόνοι στην κορυφή της Ανατολής, καθώς η Σάρλοτ γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα της, 113-111 εντός έδρας από το Τορόντο.

Οι Χόρνετς κατάφεραν να «επιστρέψουν» από το -16, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Κεμπά Ουόκερ (40π., 10ρ., 6ασ.), αλλά στο φινάλε ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (34π.) «σφράγισε» τη νίκη των Ράπτορς.

Στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς είχαν σε εκπληκτική ημέρα τα δύο αστέρια τους, τον Ντέιμιαν Λίλαρντ (36π., 7ασ.) και τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (31π.), αλλά χρειάστηκαν παράταση για να επιβληθούν 122-120 του Σακραμέντο, αφού ο ΝτεΜάρκους Κάζινς (33π., 9ρ.) πέτυχε πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα και ισοφάρισε 106-106. Ο Κώστας Κουφός ήταν και πάλι βασικός στους Κινγκς και είχε αρκετά καλή απόδοση, με 10 πόντους (4/7δ., 2/4β.) και 6 ριμπάουντ σε περιπου 19 λεπτά συμμετοχής.

Στα αξιοσημείωτα της ημέρας και η πρώτη νίκη της Φιλαδέλφεια, η οποία επικράτησε στην παράταση 109-105 της παραπαίουσας Ιντιάνα, χάρη σε 25π. του Τζοέλ Εμπίιντ.

Στο μεταξύ, ο Καρμέλο Αντονι αποβλήθηκε με δύο μαζεμένες τεχνικές ποινές, λόγω έντονης διαμαρτυρίας, στο δεύτερο δωδεκάλεπτο της εκτός έδρας αναμέτρησης της Νέας Υόρκης με τη Βοστώνη, με τους Νικς να «καταρρέουν» στη συνέχεια και να γνωρίζουν τη συντριβή με 115-87 από τους ελλειπείς (χωρίς τους βασικούς Χόρφορντ και Κράουντερ) Σέλτικς.

Το Σαν Αντόνιο νίκησε 96-86 το Ντιτρόιτ με κορυφαίο τον Πάου Γκασόλ (21π., 9ρ., 6ασ.) και η Γιούτα πέρασε με 87-74 από το Ορλάντο, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να πλησιάζει το triple-double (20π., 10ρ., 8ασ.).