Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στην 2η παράταση, ο Άρης «λύγισε» την αντίσταση του Κόροιβου επικρατώντας με 99-94 στην Αμαλιάδα, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χολ με 24 πόντους.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Μάρμπλ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, και ο Κάμινγκς με 27 πόντους.

Ο Κόροιβος ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα σερί 15-0 και συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου που τον βρήκε να προηγείται με 34-14. Η ομάδα του Άρη φαινόταν να τα έχει χαμένα, ενώ ήταν έκδηλος ο εκνευρισμός των παικτών του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 8-2 και «έριξε» την διαφορά στους 14 πόντους (36-22 στο 14΄).

Οι γηπεδούχοι, όμως, με τους Μπράουν και Χολ να είναι σε καταπληκτική ημέρα, «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 10-4 και ξαναπήγαν την διαφορά στους 20 (46-26 στο 16΄). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησε εκ νέου να αντιδράσει και το κατάφερε προς στιγμή με τα καλάθια των Μπάκνερ και Τζένκινς, αλλά ο Κόροιβος άντεξε την αντεπίθεση των «κίτρινων» και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +14 (51-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα και με την τριπλέτα Τζένκινς, Κάμινγκς και Μαρμπλ να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση κατάφερε να «ρίξει» την διαφορά στους 9 (67-58 στο 30΄).

Οι γηπεδούχοι, παρ’ όλο που έδειχναν κουρασμένοι, κατάφεραν με ηγέτη τον Μπράουν να διατηρούν μέχρι και 6 λεπτά πριν το τέλος μια διαφορά ασφαλείας (74-64 στο 34΄). Ο Άρης, όμως, εκμεταλλευόμενος το «μπλακ άουτ» των γηπεδούχων στα τελευταία 5 λεπτά και με επιμέρους σκορ 12-2 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 81-78, αλλά ο Άρης ισοφάρισε άμεσα. Στα 31΄΄ πριν την λήξη ο Μπράουν με τρίποντη «βόμβα» «έγραψε» το 90-87, αλλά ο -καλύτερος παίκτης του Άρη- Ντέβιν Μαρμπλ «απάντησε» με το ίδιο… νόμισμα και οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Άρης έδειξε πως έχει περισσότερες δυνάμεις και με ένα σερί 9-0 «καθάρισε» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (καν. αγ.), 90-90 (1η πρτ.), 94-99 (2η πρτ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.