Ήττα της ΑΕΚ από την Μπεσίκτας με 88-78

Προβληματική άμυνα και αδυναμία ελέγχου των ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να υπερασπιστεί το ΟΑΚΑ, απέναντι στην Μπεσίκτας, η οποία απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής του Ε' ομίλου στο Basketball Champions League. Η Ένωση ηττήθηκε με 78-88 από την τουρκική ομάδα, για την 3η αγωνιστική, και υπέστη την πρώτη της εφετινή αποτυχία εντός και εκτός των συνόρων.

Προβληματική άμυνα και αδυναμία ελέγχου των ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να υπερασπιστεί το ΟΑΚΑ, απέναντι στην Μπεσίκτας, η οποία απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής του Ε’ ομίλου στο Basketball Champions League.

Η Ένωση ηττήθηκε με 78-88 από την τουρκική ομάδα, για την 3η αγωνιστική, και υπέστη την πρώτη της εφετινή αποτυχία εντός και εκτός των συνόρων.

Η Ένωση δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πρώτη της εφετινή δυνατή αναμέτρηση και είδε το αήττητο της σε Ελλάδας και Ευρώπη να τερματίζεται… απότομα από την Μπεσίκτας. Με μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ (12 η Μπεσίκτας), 12 λάθη, τον Ντίξον «εγκλωβισμένο» στην αντίπαλη άμυνα και 9/27 τρίποντα η ΑΕΚ… εκτέθηκε απέναντι στην τουρκική ομάδα, η οποία πλέον έχει τον πρώτο λόγο στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Ουίλιαμς (14π.), Βασιλειάδης (13π.) και Σάκοτα (13π.) προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο για την ανατροπή, αλλά η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο για την «Βασίλισσα». Στον αντίποδα, ο Κλαρκ με 24 πόντους και καθοριστικά τρίποντα στον… επίλογο του αγώνα αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή στο πολύτιμο «διπλό» της Μπεσίκτας, που συνεχίζει αήττητη στη διοργάνωση.

Η Μπεσίκτας κατάφερε με την άρτια δομημένη άμυνα της, την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ και τον γρήγορο ρυθμό να ελέγξει το παιχνίδι από το πρώτο τζάμπολ του.

Οι Τούρκοι «πάτησαν» πάνω στις αδυναμίες που έβγαλε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, σήκωσαν κεφάλι στο σκορ και στο 18′ ξέφυγαν ακόμη και με +13 (34-47), βάζοντας σε… μπελάδες την Ένωση, η οποία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (40-47).

Κάποια ξεσπάσματα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο βοήθησαν τους «κιτρινόμαυρους» να μαζέψουν το παιχνίδι και να μπουν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι για την ανατροπή, έχοντας πρώτα πετύχει την ισοφάριση στο 29΄ (61-61).

Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Κλαρκ να σημειώσει κομβικά τρίποντα, τα οποία βοήθησαν τους Τούρκους να βρεθούν και πάλι στο +11 (66-77 στ 36′) και να κλειδώσουν το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς):
Ούκιτς 4 (4 ασ.), Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 13 (3), Μιλόσεβιτς 9, Ντίξον 9, Λαρεντζάκης 6, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 14 (4).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ουφούκ Σαρίτσα):
Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24 (4 τρίπ., 8 ριμπ.), Ετζ 5 (1), Στίματς 4 (11 ριμπ.), Τόμσον 13 (1), Τσανλί 9, Στρόμπερι 14 (6/16 σουτ), Ουίμς 8.

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.