Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ανέβηκε 3η η Μίλαν, «αυτοκτονία» για την Ίντερ

Ανεβαίνει η Μίλαν, που νίκησε 3-1 την εξαιρετική φέτος Κιέβο, στη Βερόνα. Άλλη μία μέτρια εμφάνιση έκανε η Φιορεντίνα στο ιταλικό πρωτάθλημα, παραχωρώντας 0-0 στην Αταλάντα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. «Αυτοκτονία» για την Ίντερ, που ηττήθηκε 2-1 από την Κάλιαρι στο «Σαν Σίρο» και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη τετράδα. Η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη, μαζί με τη Ρόμα, αλλά και πάλι θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη από το 1-1 με την Μπολόνια στο «Ολίμπικο».

Ανεβαίνει η Μίλαν, που νίκησε 3-1 την εξαιρετική φέτος Κιέβο, στη Βερόνα. Με ένα γκολ στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου (Κούτσκα) κι άλλο ένα στο ξεκίνημα του Β΄ (Νιάνγκ), οι «ροσονέρι» έφτασαν στην τελική επικράτηση και συγκατοικούν πλέον με τη Ρόμα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Μείωσε η Κιέβο με τον Μπίρσα στο 76΄, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Νταϊνέλι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άλλη μία μέτρια εμφάνιση έκανε η Φιορεντίνα στο ιταλικό πρωτάθλημα, παραχωρώντας 0-0 στην Αταλάντα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa League απώλεσε ακόμη δύο βαθμούς και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, μετρώντας μόλις δύο νίκες σε επτά αγώνες («χρωστάει» ένα ματς με την Τζένοα).

«Αυτοκτονία» για την Ίντερ, που ηττήθηκε 2-1 από την Κάλιαρι στο «Σαν Σίρο» και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη τετράδα. Αν και προηγήθηκαν στο σκορ (κι αφού νωρίτερα είχαν χάσει πέναλτι με τον Ικάρντι), οι «νερατζούρι» δέχθηκαν δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, το δεύτερο εκ των οποίων μάλιστα ήταν αυτογκόλ του τερματοφύλακα Χαντάνοβιτς. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Κάλιαρι, που «αναρριχήθηκε» στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη, μαζί με τη Ρόμα, αλλά και πάλι θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη από το 1-1 με την Μπολόνια στο «Ολίμπικο», καθώς ισοφάρισε με πέναλτι του Ιμόμπιλε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

Μοιραίος παίκτης για τους «ροσομπλού» ο Μάριος Οικονόμου, που μπήκε αλλαγή στο 84΄ αντί του (σκόρερ) Χελάντερ και υπέπεσε στην «εσχάτη των ποινών», ανατρέποντας τον Γουάλας. Αξιοσημείωτη ήταν και η ανατροπή της Σασουόλο, που με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-1 της ουραγού Κροτόνε.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής στη Serie A:

Νάπολι-Ρόμα 1-3
(58΄ Κουλιμπαλί – 43΄, 52΄ Τζέκο, 85΄ Σαλάχ)

Ίντερ-Κάλιαρι 1-2
(55΄ Ζοάο Μάριο – 71΄ Μελκιόρι, 85΄αυτ. Χαντάνοβιτς)

Λάτσιο-Μπολόνια 1-1
(90+7΄πεν. Ιμόμπιλε – 10΄ Χελάντερ)

Σασουόλο-Κροτόνε 2-1
(83΄ Σένσι, 86΄ Ιεμέλο – 2΄ Φαλτσινέλι)

Κιέβο-Μίλαν 1-3
(76΄ Μπίρσα – 45΄ Κούτσκα, 46΄ Νιάνγκ, 90+4΄αυτ. Νταϊνέλι)

Κροτόνε 1

Ιμπόρα: «Έχουμε καταφέρει κάτι πολύ μεγάλο στην Ευρώπη – Ήρθα στον Ολυμπιακό για να γίνω πρωταθλητής»

Ο Βιθέντε Ιμπόρα μίλησε για το ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που θα δώσει στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.