Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Επιτέλους νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης με αντίπαλο τον Πλατανιά

Ενα αυτογκόλ του Βάντερσον στο 65΄ άνοιξε το δρόμο για την πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στη Super League. Οι Αρκάδες επικράτησαν 2-0 του Πλατανιά στο «Θ.Κολοκοτρώνης» για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης και ξεκόλλησαν από τον βυθό της βαθμολογίας. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία 40 λεπτά λόγω αποβολής του Στάθη στο 54΄.

Ολη η επιθετική παρουσία του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, συνοψίζεται στην ευκαιρία που έχασε ο Μάσα στο 8΄, όταν σε αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν στάθηκαν στο γήπεδο ως ομάδα που θα δώσει τα πάντα για να κατακτήσει τους πρώτους της βαθμούς. Ο Πλατανιάς με μαεστρικό στήσιμο-έργο Παράσχου, κρατούσε εύκολα τους Αρκάδες μακριά από την περιοχή του Σωτηρίου.

Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου έγινε δύο φάσεις που άλλαξαν τον ρου της αναμέτρησης και εξέθεσαν τον διαιτητή Σελίμο. Στο 54΄ ο Στάθης ως κάτοχος της μπάλας, βρήκε με τον αγκώνα του τον Μάσα ο οποίος προσπαθούσε να τον μαρκάρει.

Ακόμα κι αν ήταν φάουλ, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση η κίτρινη κάρτα που έβγαλε ο Σελίμος. Ηταν η δεύτερη για τον μέσο του Πλατανιά, που έμεινε με δέκα παίκτες. Αμέσως μετά, ο Καλτσάς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σωτηρίου, ο Αποστολόπουλος τον ανέτρεψε, αλλά το καθαρό πέναλτι δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή. Από ένα μεγάλο λάθος εις βάρος κάθε ομάδας.

Ο Αστέρας προηγήθηκε εντελώς συμπτωματικά. Στο 65΄ ο Γιαννούλης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου απέκρουσε όμως η μπάλα κόντραρε στον Βάντερσον και κατέληξε από το δοκάρι στο βάθος της εστίας.

Εξαιρετικά άτυχοι οι φιλοξενούμενοι που έμελλε με τον τρόπο αυτό να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στη Super League. Ηττα που οριστικοποιήθηκε πέντε λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, με τον Καλτσά να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Κυριακόπουλο και από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Σελίμος

Κίτρινες: Καλτσάς, Μάσα, Σεφίλ, Γκοντό – Βάντερσον, Στάθης, Γιακουμάκης