Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Παγκόσμιο ρεκόρ ο Σείτης στην κατηγορία T44, 4ος ο Ταϊγανίδης στα 100μ. ύπτιο

Παγκόσμιο ρεκόρ στα 400μ. κατηγορίας Τ44 έκανε ο Μιχάλης Σείτης. Στα προκριματικά της μικτής κατηγορίας 43-44 (Τ44), ο Έλληνας πρωταθλητής είχε επίδοση 49.81 και κατέρριψε το ρεκόρ κόσμου που κατείχε ο Αμερικανός Ντέιβιντ Πρινς με 49.87 από τις 16 Ιουνίου 2013 στο Σαν Αντόνιο του Τέξας.

Εκτός των άλλων, ο Ροδίτης πρωταθλητής πήρε την πρόκριση για τον τελικό αφού ήταν 4ος στην δεύτερη προκριματική σειρά. Στον τελικό προκρίθηκε με την 6η καλύτερη επίδοση των προκριματικών και φυσικά την κορυφαία στα 44άρια…

Έβδομο το ελληνικό Sonar μετά την έκτη ιστιοδρομία

Οι τρεις σημερινές κούρσες δεν ευνόησαν το ελληνικό Sonar, με αποτέλεσμα να χάσει τέσσερις θέσεις σε σχέση με την Τετάρτη και να βρίσκεται πλέον στην 7η θέση της γενικής κατάταξης. Οι Χριστοφόρου, Νοτάρογλου και Αλεξάς στην 4η ιστιοδρομία πήραν την 10η θέση, στην 5η την έβδομη και στην 6η την έκτη θέση. Πλέον με 25 βαθμούς ποινής (αφαιρουμένης της χειρότερης) βρίσκονται στην 7η θέση, όμως παραμένουν στο «κυνήγι» του μεταλλίου αφού ο τρίτος της κατάταξης (Νέα Ζηλανδία) έχει 21β.π.

Μπότσια (ατομικό ΒC1): Και ο Σουλάνης στα προημιτελικά

Μετά τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη και ο Παναγιώτης Σουλάνης προκρίθηκε στην οκτάδα της κατηγορίας του στο μπότσια. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με απολογισμό δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες στο ατομικό του BC1, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου θ` αντιμετωπίσει αύριο (15/9) τον Ολλανδό Ντάνιελ Πέρεζ.

Ο Σουλάνης στον 4ο προκριματικό όμιλο νίκησε 6-1 τον Ισπανό Χοσέ Μανουέλ Πράντο και 6-4 τον Μαουρίτσιο Ιμπαρμπούρε από την Αργεντινή, ενώ στον τρίτο και τελευταίο αγώνα έχασε 9-0 από την Μέι Γι Λεούνγκ (Χονγκ Κονγκ).

Τέταρτος ο Ταϊγανίδης στα 100μ. ύπτιο

«Άγγιξε» το 11ο παραολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του, όμως τον πρόδωσε το δεύτερο 50άρι. Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, αν και γύρισε 1ος στα πρώτα 50 μέτρα σε 28.54, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 4η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12.

Ο Ταϊγανίδης κάλυψε την απόσταση σε 1:01.21, ενώ ο Αμερικανός Τάκερ Ντάπρι που ήταν 3ος σε 1:01.04. Ο Ντάπρι ήταν και ο αθλητής που είχε γυρίσει 4ος στο πρώτο 50άρι σε 29.30. Η επίδοση του κολυμβητή της Μεγαλονήσου αποτελεί πάντως πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο δικό του (15 Ιουλίου 2015, Αγγλία) ήταν 1:01.57.

Όσον αφορά στον Γιάννη Κωστάκη, κατετάγη 7ος στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SB2 με 1:07.48.

Την 13η θέση στον τελικό του μήκους ο Κουτούλιας

Την 13η θέση στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ47 κατέλαβε ο Χρήστος Κουτούλιας. Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε καλύτερο άλμα στα 6.43μ. στην δεύτερη προσπάθεια, ενώ στις άλλες δύο οι επιδόσεις του ήταν 6.33μ. και 6.29μ.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.