Διπλό Αουγκσμπουργκ με Σταφυλίδη, ντόρτια στο Μάιντς - Χοφενχάιμ

Διπλό Αουγκσμπουργκ με Σταφυλίδη, ντόρτια στο Μάιντς – Χοφενχάιμ

Η Αουγκσμπουργκ νίκησε εκτός έδρας την Βέρντερ Βρέμης με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σταφυλίδη, που πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιόχανσον στο 45΄, αλλά η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά με τον Γκουβελούου (52΄) και στην συνέχεια με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ στο 73΄.

Η Αουγκσμπουργκ νίκησε εκτός έδρας την Βέρντερ Βρέμης με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σταφυλίδη, που πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιόχανσον στο 45΄, αλλά η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά με τον Γκουβελούου (52΄) και στην συνέχεια με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ στο 73΄.

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική έγιναν… απίθανα πράγματα. Η Μάιντς προηγήθηκε 3-0 στο ημίωρο και 4-1 στο ημίχρονο της Χοφενχάιμ, με τον Πάμπλο Ντε Μπλάσις να κάνει πάρτι (δύο γκολ και μία ασίστ), όμως η αποβολή του Μπούσμαν στο 57΄ άλλαξε τα δεδομένα.

Με δύο γκολ του Ουτ μέσα σε ένα δίλεπτο κι ακόμη ένα από τον Σάλαι (αμφότεροι είχαν μπει ως αλλαγή), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 4-4.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Σάλκε-Μπάγερν Μονάχου 0-2
(81΄ Λεβαντόφσκι, 90΄+2 Κίμιχ)

Λεβερκούζεν-Αμβούργο 3-1
(79΄, 90+1΄, 90+4΄ Πογιανπάλο- 58΄ Γουντ)

Ίνγκολστατ-Χέρτα Βερολίνου 0-2
(8΄ Ιμπίσεβιτς, 86΄ Ζίμπερ)

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-1
(54΄, 85΄ Φιλίπ, 88΄πεν. Πέτερσον – 35΄ Αζάρ)

Ντάρμστατ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0
(90΄ Σιρίγκου)

Βόλφσμπουργκ-Κολονία 0-0

Λειψία-Ντόρτμουντ 1-0
(89΄ Κεϊτά)

Βέρντερ Βρέμης-Αουγκσμπουργκ 1-2
(45΄ Γιόχανσον – 52΄Γκουβελούου, 73΄Σταφυλίδης)

Μάιντς-Χοφενχάιμ 4-4
(3΄, 23΄ Ντε Μπλάσις, 27΄ Κόρντομπα, 43΄ Οζτουναλί – 39΄ Βάγκνερ, 71΄, 72΄ Ουτ, 84΄ Σάλαι)