«Πριγκίπισσα» στην κορυφή η Μονακό, «διπλό» και η Μπορντό

Η μεγάλη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν και η διακοπή που μεσολάβησε δεν φαίνεται να... αποσυντόνισε τη Μονακό, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από το «Πιερ Μορουά», συντρίβοντας 4-1 τη Λιλ, και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Μπορντό, η οποία νωρίτερα πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λιόν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Η μεγάλη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν και η διακοπή που μεσολάβησε δεν φαίνεται να… αποσυντόνισε τη Μονακό, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από το «Πιερ Μορουά», συντρίβοντας 4-1 τη Λιλ, και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Μπορντό, η οποία νωρίτερα πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λιόν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν από γκολ του Καλουλού μόλις στο 2ο λεπτό, οι «γιρονδίνοι» ισοφάρισαν με τον Μάλκομ και στο β’ ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή μετά την αποβολή του Γκοναλόν (68΄), πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ των Σέρτιτς και Μενέζ.

Τρίτη στη βαθμολογία η Γκινγκάμπ, που παραμένει μεν αήττητη, αλλά «στραβοπάτησε» απέναντι στη Μονπελιέ (1-1).