Στο πρώτο φιλικό της νέας περιόδου που έγινε στο Πράβετς της Βουλγαρίας, όπου συνεχίζεται η προετοιμασία του Αρη, ο ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε την Λουκόϊλ Ακαντέμικ με 78-63.

Ο Αρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-13. Με 7 πόντους του Κάμκινγκς έκλεισε το ημίχρονο στο 33-31. Στην τρίτη περίοδο, με 8 συνεχόμενους πόντους του Mαρμπλ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε διψήφια διαφορά (45-35) και στο 25′ το σκορ έγινε 49-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρης ανέβασε την απόδοση του και αύξησε τη διαφορά και το σκορ έκλεισε στο 78-63. Οι δύο ομάδες έπαιξαν και ένα έξτρα πεντάλεπτο όπου για τον Αρη χρησιμοποιήθηκαν οι Φλιώνης, Δίπλαρος, Πουλιανίτης, Χρηστίδης και Μπάκνερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-33, 44-52, 63-78.