Ήττα της Μαρσέιγ από τη Γκινγκάμπ, νίκη-ανατροπή για Σεντ Ετιέν

Με τον Σαλιμπούρ να ανοίγει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και τον Σορμπόν να προσθέτει ακόμη ένα γκολ στο β' ημίχρονο, η Γκινγκάμπ επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ, για τη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα της Μασαλίας, που απλά μείωσε με τον Τοβέν, παραμένει χωρίς νίκη και δείχνει να... συνεχίζει τη μέτρια πορεία της περσινής περιόδου.

Με τον Σαλιμπούρ να ανοίγει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και τον Σορμπόν να προσθέτει ακόμη ένα γκολ στο β’ ημίχρονο, η Γκινγκάμπ επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ, για τη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Μασαλίας, που απλά μείωσε με τον Τοβέν, παραμένει χωρίς νίκη και δείχνει να… συνεχίζει τη μέτρια πορεία της περσινής περιόδου.

Νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν. Αν και έχαναν 1-0 στο ημίχρονο, οι «στεφανουά» επικράτησαν 3-1 της Μονπελιέ στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και πήραν τους πρώτους βαθμούς τους τη φετινή σεζόν.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν για να διασπάσει το αμυντικό «τείχος» της Μετς, όταν όμως τελικά τα κατάφερε δεν είχε πρόβλημα να κάνει το «2 στα 2» στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι επικράτησε με 3-0 στο «Παρκ ντε Πρενς» και έπιασε τις Λιόν και Τουλούζ την κορυφή της κατάταξης.