Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Σκοποβολή (Α): Έγραψε Ιστορία ο Τζονγκό Τζιν,  «χρυσός» και ο Κουβετιανός Αλντιανί

Σκοποβολή (Α): Έγραψε Ιστορία ο Τζονγκό Τζιν, «χρυσός» και ο Κουβετιανός Αλντιανί

Έγραψε ιστορία ο Τζονγκό Τζιν. Ο Νοτιοκορεάτης σκοπευτής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πιστόλι Ανδρών κι έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία της σκοποβολής που κατέκτησε τρία διαδοχικά χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ξουάν Βινχ Χοάνγκ (Βιετνάμ) και το χάλκινο ο Σονγκ Γκουκ Κιμ (Βόρεια Κορέα).

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ξουάν Βινχ Χοάνγκ (Βιετνάμ) και το χάλκινο ο Σονγκ Γκουκ Κιμ (Βόρεια Κορέα).

Χρυσός ο Κουβετιανός Αλντιανί με τους Ανεξάρτητους

Ο Φεαϊντ Αλντιανί αναζητούσε το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο για αρκετά χρονια ως αθλητής του Κουβέιτ. Κατάφερε να το κατακτήσει, όμως, μόνο όταν αγωνίστηκε ως Ανεξάρτητος, καθώς σήμερα κατέκτησε την πρώτη θέση στο Διπλό Τραπ της Σκοποβολής, στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Δεύτερος στο Σίδνεϊ το 2000 και το Λονδίνο το 2012, ο Αλντιανί είναι ο μοναδικός αθλητής που είχε χαρίσει ολυμπιακό μετάλλια στο Κουβέιτ.

Οταν, όμως, η Ολυμπιακή Επιτροπή της χώρας του αποβλήθηκε από τη ΔΟΕ λόγω κρατικής εμπλοκής στον αθλητισμό, ο 50χρονος σκοπευτής τέθηκε μαζί με άλλους δέκα συμπατριώτες του υπό τη σημαία της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής με την ομάδα των Ανεξάρτητων Ολυμπιακών Αθλητών (Α.Ο.Α.).

Σήμερα, νίκησε 26-24 τον Ιταλό Ινοτσέντι στον τελικό, ενώ λίγο νωρίτερα το χάλκινο κατέκτησε ο Στίβεν Σκοτ στη βρετανική μονομαχία του με τον Τιμ Νιλ.