Νίκησε την Κροατία και ανέβηκε στην Α' κατηγορία η Εθνική

Νίκησε την Κροατία και ανέβηκε στην Α’ κατηγορία η Εθνική

Αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο (26-41), η Εθνική Νέων/Ανδρών «μεταμορφώθηκε» στο δεύτερο μέρος και νίκησε με 73-67 την Κροατία στο «μικρό τελικό» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Χαλκίδα. Μετά την επιτυχία αυτή το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στην Α΄ κατηγορία. Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Μαυροβουνίου που νίκησε με 78-76 την Ισλανδία στον τελικό.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο (26-41), η Εθνική Νέων/Ανδρών «μεταμορφώθηκε» στο δεύτερο μέρος και νίκησε με 73-67 την Κροατία στο «μικρό τελικό» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Χαλκίδα.

Μετά την επιτυχία αυτή το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στην Α΄ κατηγορία.

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Μαυροβουνίου που νίκησε με 78-76 την Ισλανδία στον τελικό.

Σε ένα ακόμη ματς ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ο ηγέτης της «γαλανόλευκης» (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ επίσης βοήθησαν τα μέγιστα και οι Τολιόπουλος (17 πόντοι, 4 ασίστ), Σταμάτης που «μίλησε» στα δύσκολα (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Από τους Κροάτες αυτός που έπαιζε μόνος του ήταν ο Μαζάλιν με 30 πόντους σε 40 λεπτά.

Η φράση «από την κόλαση στον παράδεισο» ταιριάζει απόλυτα σε αυτό που συνέβη σήμερα στην πρωτεύουσα της Εύβοιας. Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η ελληνική ομάδα βρέθηκε να «κυνηγάει» το σκορ από τα πρώτα λεπτά (11-26) και στο τέλος του (26-41), στο δεύτερο απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ και χάρις στο «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο που έκανε σε άμυνα κι επίθεση (32-8 το επιμέρους σκορ), όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά μπήκε και με σημαντικό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, όπου παρά την προσπάθεια των Κροατών να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφεραν να «συντηρήσουν» μια διαφορά 5-7 πόντων και να πανηγυρίσουν στο τέλος τη μεγάλη νίκη (73-67).

Τα δεκάλεπτα:
11-15, 26-41, 58-49, 73-67

ΚΡΟΑΤΙΑ: Κάπουστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3 (1), Μπάτζιμ 12 (2), Κάρασιτς 7 (1), Πέρκοβιτς, Βουϊτσεβιτς 6, Μίκσιτς 3 (1), Μάτζαλιν 30 (1 τρίπ., 14 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 17 (5), Κώττας 5, Κόνιαρης 8 (2), Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12 (1), Χαραλαμπόπουλος 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.