Οι Σπερς «σκούπισαν» τους Γκρίζλις στο Μέμφις

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στη 2η φάση των πλέι οφ αφού επικράτησαν με 116-95 των Γκρίζλις στο Μέμφις και έφεραν τη σειρά στο 4-0. Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν συνάντησαν αντίσταση απέναντι στους γηπεδούχους παρά μόνο στο 1ο δεκάλεπτο. Ο αγώνας διεκόπη για 18 λεπτά λόγω πτώσης τάσης του φωτισμού του γηπέδου.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στη 2η φάση των πλέι οφ αφού επικράτησαν με 116-95 των Γκρίζλις στο Μέμφις και έφεραν τη σειρά στο 4-0.

Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν συνάντησαν αντίσταση απέναντι στους γηπεδούχους παρά μόνο στο 1ο δεκάλεπτο.

Από εκεί και πέρα οι Σπερς ήταν καταιγιστικοί και με τον Λέοναρντ να είναι και πάλι το πρώτο βιολί στο σκοράρισμα με 21 πόντους, έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τον ακολούθησαν οι Τόνι Πάρκερ με 16 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 15, ενώ για τους ηττημένους που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μαρκ Γκασόλ και Μάικ Κόνλεϊ, διασώθηκε ο Λανς Στίβενσον που είχε 26 πόντους.

Ο αγώνας διεκόπη για 18 λεπτά λόγω πτώσης τάσης του φωτισμού του γηπέδου.

Στην επόμενη φάση των πλέι οφ, οι Σπερς θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Ντάλας Μάβερικς (3-1 οι νίκες στη σειρά), με πλεονέκτημα έδρας.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-25, 45-47, 66-84, 95-116.