Με «αυτογκόλ» Μάρσαλ, ο Άρης πήρε πρόκριση στην Κηφισιά

Σε έναν αγώνα που θα μείνει στην ιστορία για το... αυτοκαλάθι του Τζερμέιν Μάρσαλ της Κηφισιάς που ισοφάρισε για τον... Άρη στην εκπνοή της 1ης παράτασης, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, 108-103, χάρη στο... δώρο του Αμερικανού, στο Ζηρίνειο. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσουν ως 3οι στην κανονική περίοδο το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Σε έναν αγώνα που θα μείνει στην ιστορία για το… αυτοκαλάθι του Τζερμέιν Μάρσαλ της Κηφισιάς που ισοφάρισε για τον… Άρη στην εκπνοή της 1ης παράτασης, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, 108-103, χάρη στο… δώρο του Αμερικανού, στο Ζηρίνειο. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσουν ως 3οι στην κανονική περίοδο το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

«Πάγωσαν» οι φίλαθλοι στο Ζηρίνειο, στο τέλος της 1ης περιδόου, όταν είδαν την ομάδα τους που ήταν ανώτερη του Άρη στο μεγαλύτερο μέρος να βρίσκεται «αγκαλιά» με το 1-1 στη σειρά, αλλά ένας δικός τους παίκτης, ο Τζερμέιν Μάρσαλ να στέλνει σε δεύτερη παράταση το παιχνίδι. Με το σκορ 95-93 υπέρ της Κηφισιάς, ο Μάρσαλ υπέπεσε σε φάουλ στον ΜακΝιλ, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη και εσκεμμένα αστόχησε στη δεύτερη, αλλά το ριμπάουν κατέληξε στα… σίγουρα χέρια του Στίγκερς στα 4΄΄.

Ο Μάρσαλ έγινε αποδέκτης της μπάλας και αντί να στραφεί προς το άλλο μισό του γηπέδου… σημείωσε… παλικαρίσιο… αυτοκαλάθι διαμορφώνοντας το 95-95 και ο αγώνας θα κρινόταν σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Με τον Μάρσαλ να παρακολουθεί τα τελευταία πέντε λεπτά από τον πάγκο μη μπορώντας να «χωνέψει» ούτε ο ίδιος τι… γκάφα είχε κάνει, ο Άρης είχε εύκολη αποστολή πλέον, με την ψυχολογία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου στα… τάρταρα. Πρώτος σκόρερ του Άρη αναδείχτηκε ο Ουότερς (29π., 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ αλλά και 8 λάθη).

Στην κανονική διάρκεια, πάντως έχοντας ήδη πετύχει 22 πόντους και 8 ασίστ, ο Ουότερς έχασε… μόνος του λέι απ στη εκπνοή με το οποίο θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του… 10 λεπτά νωρίτερα. Ο Ελ Αμίν είχε ευστοχήσει στη μία από τις 2 βολές, στα 39΄΄. Ο ΜακΝιλ είχε αστοχήσει για τον Άρη πριν, ο Ουάιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Ουότερς έχασε τεράστια ευκαιρία να «καθαρίσει» στα 40 λεπτά την πρόκριση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στην κανονική περίοδο, μετά το 48-34 υπέρ της Κηφισιάς στο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρατάχθηκε δίχως τον τραυματία Τζαμέλ Χάγκινς (τραυματίστηκε στο 17ο λεπτό του αγώνα). Η Κηφισιά προηγήθηκε με +14 (58-44 στο 25′). Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Ντομινίκ Ουότερς – Τζέικ Κοέν ο Άρης πλησίασε απειλητικά στο -4 (63-59 στο 30′). Στο 32′ ο Ουότερς ισοφάρισε (66-66), αλλά η Κηφισιά απάντησε με επιμέρους σκορ13-2 για το +11 (79-68 στο 35′). Σερί 9-0 του Άρη είχε ως αποτέλεσμα το 79-77 στο 38′.

Με το σκορ στο 80-79 στο 39′ ο Γκίκας αστόχησε σε δίποντο και ο Κοέν έδωσε στον Άρη την πρωτοπορία, 80-81. Με 1/2 βολές του Ελ Αμίν το σκορ πήγε 81-81. Στο φινάλε, ο ΜακΝιλ αστόχησε σε δίποντο, ο Ουάιτ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ο Ουότερς έχασε λέι απ για να δώσει το «διπλό» στον Άρη. Έτσι, το 81-81 στο 40′ έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81 κ.α., 95-95 (1η παρ.), 103-108 (2η παρ.)