Τρίτη 23 Απριλίου 2024
«Λιοντάρια» οι Άγγλοι, ανατροπή και νίκη μέσα στη Γερμανία

Σε έναν αγώνα με αρκετές αλλαγές, άλλα και δοκιμές από τους προπονητές, η Αγγλία έκανε μια εντυπωσιακή ανατροπή επί της Γερμανίας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου και επικράτησε 3-2 σε ένα πολύ δυνατό φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων εν όψει του Euro που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι στα γήπεδα της Γαλλίας.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, με το πρώτο 20λεπτο να είναι αναγνωριστικό. Στη συνέχεια ενώ η Γερμανία είχε την κατοχή, η Αγγλία έχανε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες, μέχρι τo 43ο λεπτό, όπου ο Κρος με ένα φοβερό σουτ νίκησε τον Μπάτλνατ για να ανοίξει το σκορ για τη Γερμανία, ενώ τα «πάντσερ» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 45ο λεπτό, έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβ έβγαλε τον Χούμελς από την άμυνα της Γερμανίας και τότε το παιχνίδι άνοιξε με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, όμως την Αγγλία να έχει και πάλι το πάνω χέρι.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Αγγλία έχανε ευκαιρίες και η Γερμανία πέτυχε γκολ με τον Γκόμεζ να κάνει με κεφαλιά το 2-0 σκοράροντας για πρώτη φορά μετά το Euro του 2012.

Εκεί τα «τρία λιοντάρια» δεν τα παράτησαν, αντιθέτως ανέβασαν ρυθμούς και με δύο εκπληκτικά γκολ των Κέιν και Βάρντι, των δύο πιο φορμαρισμένων επιθετικών της Premier League, έφεραν το ματς στα ίσα.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 83′ ο Ντελε Άλι έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Κέιν και με τον Νόιερ εκτός θέσης εκείνος έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Όμως οι Άγγλοι και πάλι δεν το έβαλαν κάτω, πίστευαν στην ανατροπή και με κεφαλιά του Ντάιερ μετά από κόρνερ του Χέντερσον το κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 3-2.