«Χτύπησε» στο τέλος η Σεντ Ετιέν,  στην 3η θέση ανέβηκε η Λιόν

«Χτύπησε» στο τέλος η Σεντ Ετιέν, στην 3η θέση ανέβηκε η Λιόν

Με τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, η Σεντ Ετιέν νίκησε 3-0 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» τη Μονπελιέ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και παραμένει στο κυνήγι μίας θέσης στην Ευρώπη. Στην 3η θέση ανέβηκε η Λιόν, καθώς κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να «σπάσει» την άμυνα της Ναντ και να τη νικήσει 2-0.

Με τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, η Σεντ Ετιέν νίκησε 3-0 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» τη Μονπελιέ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και παραμένει στο κυνήγι μίας θέσης στην Ευρώπη.

Στην 3η θέση ανέβηκε η Λιόν, καθώς κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να «σπάσει» την άμυνα της Ναντ και να τη νικήσει 2-0.

Η Λιλ νίκησε με 1-0 την Τουλούζ φτάνοντας τους 43 βαθμούς, την ώρα που οι προτελευταίοι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα αποφύγουν πλέον τον υποβιβασμό. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη για τη Λιλ, με σκόρερ στο 17ο λεπτό τον Αμαλφιτανό.

Η Γκινγκάμπ έκανε βήμα σωτηρίας χάρη στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στη Ρεμς με γκολ του Σανκχαρέ στο πρώτο μέρος.

Με τον Μανγκανί να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα (τη δεύτερη από το σημείο του πέναλτι), η Ανζέ πέτυχε εντυπωσιακή νίκη, 5-1, επί της Λοριάν.

Η Καέν επικράτησε με 2-1 της ουραγού Τρουά, μετρά 46 πόντους και διεκδικεί την έξοδο στην Ευρώπη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μαρσέιγ-Ρεν 2-5
(20΄ Ταουβέν, 50΄ Ρολάντο – 4΄,59΄ Γκορκίφ, 9΄ Ντιανιέ, 14΄ Ντεμπελε, 77΄ Σιο)

Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ 3-0
(74΄ Ρου, 80΄ Τανάν, 84΄ Εϊσερίκ)

Ανζέ-Λοριάν 5-1
(14΄ Κετκεοφομφόν, 33΄ & 90΄ πεν. Μανγκανί, 39΄ Σες, 81΄ Εντογιέ – 41΄ Ματζίντ Γουόρις)

Καέν-Τρουά 2-1
(35΄ Γιαχία, 54΄ Ροντελίν – 22΄ Τσαβιέρ )

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»