Λύτρωση στο 89' για Λέστερ, ανατροπή η Τσέλσι

Λύτρωση στο 89′ για Λέστερ, ανατροπή η Τσέλσι

Η Λέστερ «ασφυκτιούσε» για 89 λεπτά απέναντι στην ανταγωνιστική Νόριτς, όμως στο σημείο εκείνο ο Χοσέ Λεονάρντο Ουγιόα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του που ξέφυγε στο +5 από τη Τότεναμ (έχει ματς λιγότερο). Σε διαρκή άνοδο και η Τσέλσι, που βρέθηκε να χάνει 0-1 από τη Σαουθάμπτον, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης έφυγε με τη νίκη από το «Σεντ Μέρις». Συνέχεια στην εντυπωσιακή εφετινή πορεία της έδωσε η εκπληκτική Γουέστ Χαμ νικώντας τη Σάντερλαντ με 1-0, στον εναρκτήριο αγώνα της 27ης ημέρας στην Αγγλία.

Η Λέστερ «ασφυκτιούσε» για 89 λεπτά απέναντι στην ανταγωνιστική Νόριτς, όμως στο σημείο εκείνο ο Χοσέ Λεονάρντο Ουγιόα νίκησε για πρώτη και μοναδική φορά τον Τζον Ρούντι σκοράροντας το μοναδικό γκολ της συνάντησης και δίνοντας «αέρα» 5 βαθμών στις «αλεπούδες» του Κλάουντιο Ρανιέρι από τη δεύτερη Τότεναμ, που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Σε διαρκή άνοδο και η Τσέλσι, που βρέθηκε να χάνει 0-1 από τη Σαουθάμπτον, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης έφυγε με τη νίκη από το «Σεντ Μέρις»,.

Συνέχεια στην εντυπωσιακή εφετινή πορεία της έδωσε η εκπληκτική Γουέστ Χαμ του Σλάβεν Μπίλιτς, νικώντας στο «Άπτον Παρκ» τη Σάντερλαντ με 1-0, στον εναρκτήριο αγώνα της 27ης ημέρας στην Αγγλία.

Τα «σφυριά» έφτασαν στους τρεις βαθμούς με το γκολ του Αντόνιο στο 30ό λεπτό και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της κατάταξης, συνεχίζοντας να ονειρεύονται την ευρωπαϊκή έξοδο.

Αντίθετα, οι «μαύρες γάτες» εξακολουθούν να βρίσκονται σε δυσχερή θέση καθώς παρέμειναν στους 23 βαθμούς και είναι προτελευταίες.

Η Γουέστ Μπρομ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο «Χόθορνς» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, αφού αν και προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με αγχωτική νίκη 3-2. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ καθαρής νίκης στο πρώτο ημίωρο, αλλά ο εφησυχασμός τους λίγο έλειψε να τους κοστίσει δύο «σίγουρους» βαθμούς.

Το πρόγραμμα και οι σκόρερ:

Γουέστ Χαμ-Σάντερλαντ 1-0
(30΄ Αντόνιο)

Λέστερ-Νόριτς 1-0
(89΄ Ουγιόα)

Σαουθάμπτον-Τσέλσι 1-2
(42΄ Λονγκ – 75΄ Φάμπρεγας, 89΄ Ιβάνοβιτς)

Στόουκ Σίτι-Αστον Βίλα 2-1
(51΄ πεν., 56΄ Αρναούτοβιτς – 79΄ Μπακούνα)

Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 0-0

Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 3-2
(12΄ Γκάρντνερ, 20΄ Ντόουσον, 31΄ Μπεραχίνο – 49΄, 80΄ Γουίκαμ)

Άστον Βίλα 16

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.