Επέστρεψε στις νίκες ο Κόροιβος, 87-77 την Κηφισιά

Επιστροφή στις νίκες για τον Κόροιβο, που επικράτησε στην Αμαλιάδα με 87-77 της Κηφισιάς, χάρις σε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Η ομάδα της Ηλείας στηρίχτηκε στο δίδυμο των Χάρις και Τσάπιν, οι οποίοι σκόραραν 26 και 22 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας τον Κόροιβο στην έβδομη εφετινή νίκη του.

Με τη νίκη της η ομάδα της Πελοποννήσου διέκοψε ένα αρνητικό σερί έξι ηττών, συνδυάζοντας τη σημερινή επιτυχία επί μιας πολύ ποιοτικής ομάδας με μια πειστική εμφάνιση, που ήρθε ύστερα από καιρό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 20-14 και διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ ως τα μισά της δεύτερης περιόδου, οπότε ο Κόροιβος με σερί 5-0 πλησίασε στο καλάθι (30-32) και με τρίποντο του Τσάπιν προηγήθηκε στο ημίχρονο με 42-41.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι ως τις αρχές του τέταρτου 12λεπτου, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά το «ξέσπασμα» των Χάρις, Ντέιβις και Τσάπιν επέτρεψε στον Κόροιβο να οικοδομήσει μία διαφορά που άγγιζε διψήφιο αριθμό και να τη διατηρήσει ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 12 (1), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 2, Τσάπιν 22 (3), Χάρις 26, Πουλιανίτης 5 (1), Χριστοδούλου 2, Χαριτόπουλος 12, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2

ΚΗΦΙΣΙΆ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 22 (5), Χόγκ 3 (1), Ελ Αμίν 15, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ 8, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς 3, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3 (1)

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό