Αγωνία για τον Μπέιλ στη Ρεάλ Μαδρίτης

Το ιατρικό επιτελείο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν ξέρει πότε θα επιστρέψει στους αγώνες ο Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος τραυματίστηκε στον αγώνα πρωταθλήματος της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Σπόρτινγκ Χιχόν. Ο Ουαλός διεθνής επιθετικός, ο οποίος «άνοιξε» το σκορ με κεφαλιά στο 7ο λεπτό, αποχώρησε χωλαίνοντας λίγο πριν από το ημίχρονο και ενώ η «βασίλισσα» προηγείτο 5-0.

Ύστερα από εξετάσεις που έγιναν στον Μπέιλ στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο «Sanitas La Moraleja», διαγνώστηκε μυικό τραυματισμό στο δεξί γαστροκνήμιο και κανείς δεν μπορεί να προσδιορίσει το διάστημα της απουσίας του.

Τα ισπανικά ΜΜΕ εκτιμούν πιθανή επιστροφή του στην αναμέτρηση με την Ατλέτικο Μαδρίτης στις 27 Φεβρουαρίου, αν –φυσικά- υπάρχει η επιθυμητή βελτίωση. Σε διαφορετική περίπτωση, θα τεθεί στην διάθεση του Ζινεντίν Ζιντάν, στη ρεβάνς του αγώνα με την Ρόμα, στις 8 Μαρτίου, για το τσάμπιονς λιγκ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 26χρονος σταρ έχει ήδη τεθεί δύο φορές «νοκ άουτ» την τρέχουσα σεζόν με προβλήματα στη γάμπα, κάθε ένα από τα οποία τον άφησε περίπου δύο εβδομάδες εκτός δράσης. Διανύει εξαιρετική περίοδο φόρμας τις τελευταίες εβδομάδες και το γκολ που πέτυχε απέναντι στη Χιχόν ήταν το 13ο του στο εφετινό πρωτάθλημα.