Καθοριστικός ο Αντετοκούνμπο στη νίκη επί των Μάτζικ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν (και πάλι) εντυπωσιακός και καθοριστικός στη νίκη των Μπακς με 107-100 επί των Μάτζικ. Ο Ελληνας σταρ είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Επίσης είχε και 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και μια τάπα σε 38:18 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός ήταν και ο Μίντλέτον με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Στο Πόρτλαντ, την ήττα με 112-97 γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς από τους Μπλέιζερς. Έξι πόντους με 3/5 δίποντα σε 15:30 λεπτά συμμετοχής είχε ο Κώστας Κουφός. Εντυπωσιακό ματς στη Νέα Υόρκη, όπου οι Θάντερ επικράτησαν 128-122 των Νικς στην παράταση και άφησαν πίσω την ήττα από τους Νετς. Με το υπέρ τους 91-89 «απέδρασαν» οι Κλίπερς από την έδρας των Πέισερς. Ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους, ενώ δεν έφθασαν οι 31 του Πολ Τζορτζ για τους ηττημένους.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Λέικερς-Ντάλας 90-92

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.