Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Η Έβερτον πήρε «Χ» από την Τσέλσι με Μιραλάς, απώλεια για Λέστερ

Με απώλεια βαθμών συνδυάστηκε η έξοδος της Λέστερ στο Μπέρμιγχαμ, μετά το 1-1, με την καταδικασμένη Άστον Βίλα, για την 22η αγωνιστική της Premier League. Πάντως, η Λέστερ έπιασε προσωρινά κορυφή, με 44 βαθμούς ένα βαθμό περισσότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι και έναν περισσότερο από την Άρσεναλ που όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Οι «Αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 29΄ με γκολ του Σίντζι Οκαζάκι, με τον Μαχρέζ να χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 33΄ όταν δεν βρήκε δίχτυα μετά από εκτέλεση πέναλτι.

Ο Μαχρέζ, όπως και ο Βάρντι, συμπλήρωσαν σήμερα ένα μήνα χωρίς να δουν δίχτυα, αφού αμφότεροι έχουν να σκοράρουν για τη Λέστερ από τις 19 Δεκεμβρίου 2015. Ο Ρούντι Γκεστέντε στο 75΄ χάρισε τον ένα βαθμό στους «Χωριάτες», μέσα στο «Βίλα Παρκ», με την Αστον Βίλα να παραμένει ουραγός με 12 βαθμούς.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι, επικράτησε άνετα στο «Ετιχάντ» 4-0 της Κρίσταλ Πάλας. Το… ημίχρονο της χρονιάς παίχτηκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου Τσέλσι και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες 3-3.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο μέρος, τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν 2-0 με αυτογκόλ του Τέρι και γκολ του Μιραλάς, με τους γηπεδούχους να απαντούν με Ντιέγκο Κόστα και Φάμπρεγας. Ο Φούνες Μόρι στο 90΄ έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζον Τέρι διόρθωσε το αυτογκόλ του ισοφαρίζοντας.

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ και επέτρεψε στην Τότεναμ (επιβλήθηκε νωρίτερα 4-1 της Σάντερλαντ) να αποσπαστεί στην τέταρτη θέση.