Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με το... ζόρι από το «Ζηρίνειο»

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με το… ζόρι από το «Ζηρίνειο»

Σ’ έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αγώνα με την Κηφισιά, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής, με 75-73, από το Ζηρίνειο, αυξάνοντας σε 9 τις νίκες του σε 10 αγωνιστικές στην Α1. Αν και προηγήθηκαν με +12, 52-64, 6.48'' πριν τη λήξη, δύο τρίποντα από τον Γκίκα και ένα από τον Ελ Αμίν μετέτρεψαν και πάλι σε ντέρμπι το παιχνίδι (67-68 με 3 λεπτά εναπομείναντα χρόνο), όπως ήταν εξάλλου στα πρώτα 3 δεκάλεπτα.

Σ’ έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αγώνα με την Κηφισιά, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής, με 75-73, από το Ζηρίνειο, αυξάνοντας σε 9 τις νίκες του σε 10 αγωνιστικές στην Α1. Αν και προηγήθηκαν με +12, 52-64, 6.48» πριν τη λήξη, δύο τρίποντα από τον Γκίκα και ένα από τον Ελ Αμίν μετέτρεψαν και πάλι σε ντέρμπι το παιχνίδι (67-68 με 3 λεπτά εναπομείναντα χρόνο), όπως ήταν εξάλλου στα πρώτα 3 δεκάλεπτα.

Ακολούθησαν 2 βολές του Μιλουτίνοφ, αλλά και 6 σερί παλικαρίσιοι πόντοι του Λόουερι (ενδιάμεσα είχε 2/2 ο Χάντερ από φάουλ του τελευταίου, «πεταχτάρι» του Πρίντεζη (13π.) από το “low post” αλλά και λάθος πάσα του τελευταίου στον Χάντερ που τραυματίστηκε στη μέση και αποχώρησε) για το 73-72 υπέρ της Κηφισιάς, 38΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Ντάνιελ Χάκετ (11π.) αναδείχτηκε σε ήρωα του Ολυμπιακού αφού η μπάλα από το λέι απ του είχε ακουμπήσει ταμπλό, όταν την απομάκρυνε ο Χογκ και το καλάθι μέτρησε, 73-74. Αστοχος κάτω από το καλάθι ο Γλυνιαδάκης (υποψία για φάουλ του Παπαπέτρου στο διεθνή σέντερ) με τον Πρίντεζη να μαζεύει το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ και να κρατά γερά την μπάλα πέφτοντας στο παρκέ (υποψία για φάουλ και στον Πρίντεζη).

Ο Στίγκερς έκανε φάουλ στον Χάκετ για να σταματήσει το χρόνο, ο γκαρντ του Ολυμπιακού ευστόχησε μόνο στη 1 βολή και σε προσπάθεια τριών πόντων από το… κέντρο καθώς ο χρόνος έληγε ο Λόουερι συμβιβάστηκε με… airball, αφού η μπάλα κατέληξε στα σίγουρα χέρια του Χάκετ. Για τον Ολυμπιακό που είχε… 14% στα τρίποντα (3/21) δεν αγωνίστηκαν οι Σπανούλης, Λοτζέσκι και Αγραβάνης (όπως και στον αγώνα με την Αναντολού Εφές). Αυτή ήταν η 6η ήττα της Κηφισιάς που είχε πρώτο σκόρερ τον Γλυνιαδάκη με 18 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Λόουερι. Εκκρεμεί πάντως η επανάληψη των τελευταίων 27,5’’ του αγώνα της Κηφισιάς με το Λαύριο της 3ης αγωνιστικής, στο Ζηρίνειο, όταν η Κηφισιά είχε ηττηθεί με 79-82 από το Λαύριο.

«Ζεστός» μπήκε απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης σημειώνοντας τους 6 πόντους της Κηφισιάς μέχρι το υπέρ της 8-4. Με 4 διαδοχικούς πόντους ο Ντι Τζέι Στρόμπερι (6 στο 10ο λεπτό) ισοφάρισε, 8-8, αλλά ως την εκπνοή της 1ης περιόδου η Κηφισιά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήρε από τον Χανιώτη σέντερ ο Ντάνιελ Χογκ, σημειώνοντας 6 ακόμη πόντους. Σε συνδυασμό με τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (6/13 η Κηφισιά, 5/15 ο Ολυμπιακός), οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκαν 16-14, στο 10΄. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει ρυθμό ούτε στη 2η περίοδο, έστω κι αν προσπέρασε για πρώτη φορά, 20-22, με δίποντο του Στρόμπερι κι ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Χάκετ (πέτυχε 7 πόντους στη 2η περίοδο), το μοναδικό σε 13 προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο α΄ μέρος (1/6 τρίποντα είχε η Κηφισιά στο ίδιο διάστημα).

Η επόμενη φορά που οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (30-29) ήταν με καλάθι του πρώτου σκόρερ της στα πρώτα 20 λεπτά, Ανδρέα Γλυνιαδάκη (12π.). Κι ενώ η Κηφισιά έβρισκε λύσεις, με οργανωτή τον Γκίκα (5 ασίστ) απέναντι στην καλή άμυνα του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες παρέμεναν άστοχοι (Χάκετ, Τσαϊρέλης και Παπαπέτρου ανέβαζαν κυρίως το σκορ). Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 34-34, μετά το γκολ φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου, χωρίς να ευστοχήσει εν συνεχεία στη βολή.

Μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έβγαλαν πάντως περισσότερη ενέργεια -ο Μιλουτίνοφ υπερίσχυσε στη ρακέτα, ο Αθηναίου μοίραζε ασίστ- και ξέφυγαν αρχικά με +3, 42-45, με δίποντο του Μάντζαρη, ενώ 5 διαδοχικοί πόντοι του Πρίντεζη είχαν ως αποτέλεσμα ένα +6, 44-50. Κασελάκης, Χογκ και Ελ Αμίν απέτρεπαν τον Ολυμπιακό να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας, μειώνοντας σε 50-53, αλλά το τρίποντο του Μάντζαρη επανέφερε στο +6 το προβάδισμα του Ολυμπιακού, 50-56 (σκορ 3ης περιόδου). Τσαϊρέλης και Τζέιμς έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά (+12), 52-64 (με επιμέρους σκορ 2-8), 6.48΄΄ πριν τη λήξη.

Το επιμέρους σκορ 6-2 από Γλυνιαδάκη και Λόουερι έφερε στο -8 την Κηφισιά και μετά το δίποντο του Μάντζαρη, Γκίκας (2) και Ελ Αμίν (1) «τιμώρησαν» με τρίποντα τον Ολυμπιακό για τον εφησυχασμό του, 67-68, με εναπομείναντα χρόνο 3:08΄΄. Από το… μηδέν θα ξανάρχιζαν οι δύο αντίπαλοι τα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα, αφού μετά από 2 βολές του Μιλουτίνοφ, ο Λόουερι ισοφάρισε 69-69 βάζοντας «φωτιά» στις κερκίδες στο Ζηρίνειο. Ο ίδιος, όμως υπέπεσε σε φάουλ στον Χάντερ, ο τελευταίος ευστόχησε σε μία βολή, 69-70, ενώ ο Πρίντεζης με το γνωστό του… πεταχτάρι από το low post έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό, 69-72 και τα το τέλος έμελλε να είναι… δραματικό!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Διαιτητές: Γκόντας, Σταματόπουλος, Παντελίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λόουερι 15, Στίγγερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 7, Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11, Αθηναίου

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ

LIVE: Λαμία – ΠΑΟΚ. Παρακολουθήστε live στις 17:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία – ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική των play offs της Stoiximan Superleague. Τηλεοπτικά από COSMOTE SPORT 1 HD.