Πέρασε και από την Αμαλιάδα ο Παναθηναϊκός

Μόνος αήττητος σε 10 αγωνιστικές προελαύνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ο Παναθηναϊκός, μετά το νικηφόρο πέρασμά του από την Αμαλιάδα, 75-57, επί του Κοροίβου. Αυτή ήταν η 5η ήττα για τους γηπεδούχους.

Ο Τζέιμς Φελντέιν πέτυχε 25 πόντους, 16 πρόσθεσε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς που μετά από καιρό θύμισε τον… παλιό καλό εαυτό του, ενώ 10 πόντοι και 7 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή για τον Τζέιμς Γκιστ.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκούρασε τον Ραντούλιτσα, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Παππάς. Ντουέιν Ντέιβις και Ντάριλ Χάρις πέτυχαν από 15 πόντους για τους γηπεδούχους. Με πίεση σστην άμυνα, 41 ριμπάουντ έναντι 27 του Κοροίβου, 15/19 βολές (4/7 οι γηπεδούχοι) ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα σε μία ακόμη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-15, με τους Γκιστ και Φελντέιν να έχουν μοιραστεί τους πόντους των «πρασίνων». Χάρις και Βασιλόπουλος έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν για τον Κόροιβο, ενώ Κούζμιτς και Γιάνκοβιτς ανέβασαν το σκορ για τους φιλοξενούμενους, 14-20, στο 10ο λεπτό.

Ο Κόροιβος αντέδρασε στη 2η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 15-8 από την έναρξή της προσπέρασε με 29-28, χάρη σε τρίποντο του Πουλιανίτη. Είχαν προηγηθεί λύσεις από τον Γεωργάκη και τρίποντα των Τρότερ (21-23), Χαριτόπουλου (26-26) πριν ευστοχήσει έξω από τα 6.75 και ο νεαρός Θεσσαλονικιός.

Η απάντηση των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν άμεση… ένα σερί 10-0 για το 29-39 του ημιχρόνου (Γκιστ, Ραντούλιτσα, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς), απόρροια της υπεροχής στα ριμπάουντ και της πίεσης στην άμυνα.

Σταθερή πρωτοπορεία διατήρησε στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός, με το -7 (35-42) να είναι η μικρότερη απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες, σ’ αυτό το διάστημα. Μία ακόμη φορά, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς πάτησαν… γκάζι για το 37-53, με τον Φελντέιν να φτάνει τους 19 πόντους, τον Γιάνκοβιτς τους 12 και τον Γκιστ τους 10 (μαζί με 7 ριμπάουντ) μέχρι το 30΄, 47-57.

Ντέιβις και Χάρις μετρούσαν από 12 πόντους στις 3 πρώτες περιόδους για τους γηπεδούχους που πέταξαν… λευκή πετσέτα στην 4η περίοδο, μη μπορώντας ν’ ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού. Μόλις 3 πόντους (τρίποντο του Ντέιβις με το… καλημέρα) σε 6 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι «τιμώρησαν» την ομάδα της Ηλείας με… 16, 50-73.

Οι 16 αυτοί πόντοι του Παναθηναϊκού είχαν έρθει από τρίποντα των Φελντέιν και Γιάνκοβιτς, αλλά και τους Κούζμιτς, Φώτση να είναι παραγωγικοί. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά και ο Κόροιβος απλώς μείωσε σε 57-75.