Στο 86ο λεπτό ο Καρέλης έδωσε τη λύση και ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα 1-0 από την έδρα της Βέροιας, για την 13η αγωνιστική της Super League. Έτσι έφτασε τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο στην 3η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πίσω από την δεύτερη ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός, πάλι με τον Εσιέν στη σύνθεσή του, ήταν κακός στο α’ ημίχρονο, με πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο έχασε προς το τέλος (38′) τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν από λάθος του Ναζλίδη ο Πέτριτς μπήκε μόνος στην περιοχή, αλλά πλάσαρε αδύναμα και άστοχα.

Αντίθετα, στο β’ ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά. Στο 47′ έχασε νέα ευκαιρία με τον Πράνιτς και στο 52′ απείλησε και πάλι με τον Καρέλη, αλλά ο Λόπεζ επενέβη έγκαιρα. Η Βέροια συνέχισε να περιορίζεται σε έναν παθητικό ρόλο, χωρίς να καταφέρνει να κάνει ουσιαστικά αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καλύτερος και στο 86′ ήρθε η… λύση από τον Καρέλη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την απόκρουση του Λόπεζ στην κεφαλιά του Σάντσεθ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του -την πρώτη υπό την τεχνική ηγεσία του Αντρέα Σταματσόνι- και αφήνοντας τη Βέροια για άλλο ένα ματς χωρίς νίκη στην έδρα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δελφάκης (Αρκαδίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νέτο, Γιαννούλης, Λόπεζ – Σάντσεθ, Εσιέν

ΒΕΡΟΙΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεζ, Νέτο, Ετζενγκέλε, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Ιμπραΐμ (88′ Καϊκούτ), Άρτσε, Μαγέφσκι (83′ Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Γιουσούφ, Κόλα (60′ Μπατιόν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Εσιέν, Αμπέντ (77′ Ατζαγκούν), Ζέκα, Μαρινάκης, Καρέλης, Νάνο, Σάντσεθ, Τελάντερ, Πράνιτς, Πέτριτς (64′ Κλωναρίδης).