Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024
Έβδομος με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ ο Βαζαίος στα 100μ. πεταλούδα

Με ακόμη ένα πανελλήνιο ρεκόρ (και μάλιστα διπλό) ολοκλήρωσε ο Ανδρέας Βαζαίος την παρουσία του στα 100μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ. Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης συμμετείχε το απόγευμα στον τελικό του αγωνίσματος, όπου πήρε την έβδομη θέση με 50.72, βελτιώνοντας για τρίτη φορά σε ισάριθμες κούρσες το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Παράλληλα, το πέρασμά του στα μισά της κούρσας σε 23.36 αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα, καταρρίπτοντας το 23.65 που είχε σημειώσει στον ημιτελικό. Διαβάστε τους τελικούς της ημέρας.

Με ακόμη ένα πανελλήνιο ρεκόρ (και μάλιστα διπλό) ολοκλήρωσε ο Ανδρέας Βαζαίος την παρουσία του στα 100μ. πεταλούδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης συμμετείχε το απόγευμα στον τελικό του αγωνίσματος, όπου πήρε την έβδομη θέση με 50.72, βελτιώνοντας για τρίτη φορά σε ισάριθμες κούρσες το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (είχε 51.31 από το περσινό Παγκόσμιο στη Ντόχα και έκανε διαδοχικά 50.92 στον προκριματικό, 50.76 στον ημιτελικό και 50.72 στον τελικό).

Παράλληλα, το πέρασμά του στα μισά της κούρσας σε 23.36 αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα, καταρρίπτοντας το 23.65 που είχε σημειώσει στον χθεσινό ημιτελικό.

Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του 21χρονου Βαζαίου σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης (σε επίπεδο ανδρών), επίτευγμα που θα επιχειρήσει να επαναλάβει στη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου θα συμμετάσχει στα 200μ. μικτή ατομική (αύριο) και στα 100μ. μικτή ατομική (το Σάββατο).

Νικητής του αγωνίσματος με 49.33 αναδείχθηκε ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ, ο οποίος κατέκτησε το 17ο χρυσό του μετάλλιο σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 25άρας πισίνας, πρώτο όμως στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Δεύτερος τερμάτισε ο Ιταλός Ματέο Ριβόλτα με 49.70 και τρίτος ο Ρώσος Νικίτα Κονοβάλοφ με 50.28.

Οι τελικοί της ημέρας

Ημέρα των μεγάλων “αστέρων” ήταν η σημερινή 2η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ πρώτευσε στα 100μ. πεταλούδα και κατέκτησε τον 17ο τίτλο του στο θεσμό (σε έναν τελικό όπου ο Ανδρέας Βαζαίος κατέλαβε την έβδομη θέση με 50.72, αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ), ενώ η συμπατριώτισσά του Κατίνκα Χόζου κέρδισε το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, αυτή τη φορά στα 100μ. ύπτιο.

Επίσης, η Σουηδή Σάρα Σιέστρεμ κυριάρχησε στα 50μ. πεταλούδα, ο Γερμανός Πολ Μπίντερμαν επικράτησε στα 200μ. ελεύθερο και ο συμπατριώτης του Μάρκο Κοχ ήταν νικητής στα 200μ. πρόσθιο, χάνοντας για μόλις πέντε εκατοστά του δευτερολέπτου το παγκόσμιο ρεκόρ του (δεύτερου στον τελικό) Ντάνιελ Γκιούρτα.