Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Συνεχίζει αήττητη η ΑΕΚ, 80-72 την Καβάλα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 80-72 της Καβάλας, έχοντας 4 παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η Ένωση παραμένει αήττητη και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα συμβιβάστηκαν με την 4η ήττα τους.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 80-72 της Καβάλας, έχοντας 4 παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Η Ένωση παραμένει αήττητη και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα συμβιβάστηκαν με την 4η ήττα τους.

Ο Χέρστον πέτυχε 16 πόντους, 14 ο Μιλόσεβιτς, 13 ο Μαυροκεφαλίδης και 12 ο Σάκοτα για τους γηπεδούχους, ενώ με 22 πόντους ο Ρομπ Τζόουνς ξεχώρισε για από την Καβάλα.

Δεν αγωνίστηκε ο Ζήσης Σαρικόπουλος, με τον Ανοσίκε να δίνει πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Φίλιπ Σκραμπ αγωνίστηκε 9 λεπτά, μετά τα 2’30» που είχε απέναντι στο Λαύριο.

Με ευστοχία στα δίποντα (10/11, 90%) στην 1η περίοδο και τους Μαλίκ Χέρστον (8π.), Ουόρεν (6π.), Σάκοτα (5π.) και Μαυροκεφαλίδη (5π.) να μοιράζονται τις λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ κατάφερε να οικοδομήσει μια διαφορά 7 πόντων, 28-21, στο 10’΄.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 33-26, αλλά ο Ρόμπινσον πήρε τη σκυτάλη από τον Βάργκας στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 35-34. Σε καλή ημέρα και ο Κοστόφ (πέτυχε συνολικά 16 πόντους) ισοφάρισε σε 42-42, για το 45-42 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» στο ημίχρονο.

Οι παίκτες της ΑΕΚ επέστρεψαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 15-3, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξέφυγε με +14, 60-46. Η Καβάλα δεν κατάφερε να απειλήσει ποτέ μέχρι το τέλος. Ο Μιλόσοβιτς με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 74-59 στο 33ο λεπτό και τα τελευταία λεπτά αποδείχτηκαν τυπική διαδικασία.

Διαιτητές: Καλδίρης-Παφίλης-Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Σάκοτα 12 (2), Χέρστον 16, Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Κάρτερ 2, Ουόρεν 8, Ανοσίκε, Παπαντωνίου 3, Μιλόσεβιτς 14 (1), Σκραμπ 3 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1)

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς 4, Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 20 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ρόμπινσον 8 (1/10 τρίπ.), Κεμπ 2, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Λίβας 3 (1), Βάργκας 6

Ολυμπιακός: Ο Γκαρντίνι, ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν και τα δεδομένα για Ιντάλγκο

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού «τρέχει» το σχεδιασμό της νέας αγωνιστική σεζόν. Με τον σπουδαίο Αντρέα Γκαρντίνι να διαδέχεται τον Ντανιέλ Καστελάνι