Όλα στραβά και ανάποδα στους ημιτελικούς Κυπέλλου Βραζιλίας

Και οι δύο ημιτελικοί του Κυπέλλου της Βραζιλίας σταμάτησαν σήμερα τα ξημερώματα (άρχισαν 03:00 ώρα Ελλάδας), λίγα λεπτά μετά την σέντρα, αφού στη μία περίπτωση οι δύο ομάδες φορούσαν παρόμοιες φανέλες και στο άλλο παιχνίδι δημιουργήθηκε πρόβλημα στο φωτισμό από τους προβολείς.

Στο στάδιο Μαρακανά του Ρίο, η γηπεδούχος Φλουμινένσε φορούσε την παραδοσιακή κόκκινη, λευκή με πράσινες ρίγες τους, ενώ η Παλμέιρας χρησιμοποίησε με γκρι ρίγα.

Η εικόνα μπέρδεψε τους παίκτες και τους οπαδούς και με μόλις επτά λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα, οι παίκτες της Παλμέιρας πήγαν στο πάγκο τους και φόρεσαν άσπρες φανέλες.

Τρία λεπτά αργότερα, το παιχνίδι άρχισε ξανά, με την Παλμέιρας να αλλάζει σορτς και κάλτσες τους στο ημίχρονο, φορώντας πράσινα. Η Φλουμινένσε κέρδισε τον αγώνα με σκορ 2-1.

Οι φίλαθλοι στο άλλο παιχνίδι μεταξύ της Σάο Πάολο και της Σάντος είχαν ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία να παρακολουθήσουν το ματς, όταν έσβησαν οι προβολείς, ένα λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα.

Ο φωτισμός επανήλθε 20 λεπτά αργότερα και η Σάντος πήγε τη νίκη με 3-1 , σε ένα αγώνα που διεξήχθη και ολοκληρώθηκε μέσα σε καταρρακτώδη βροχή. Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την επόμενη εβδομάδα.

Το Κύπελλο της Βραζιλίας είναι ένας από τους πιο σημαντικούς διαγωνισμούς στη χώρα, επειδή δίνει στο νικητή δικαίωμα συμμετοχής στο Copa Libertadores, το Champions League της Νότιας Αμερικής.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.