Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Διπλό της Μπέτις επί της Σπόρτιγκ, δυο γκολ ο Πέρεθ με τη Λα Κορούνια

Σημαντική νίκη πέτυχε η Μπέτις στο Χιχόν και στην έδρα της Σπόρτινγκ με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κάρλος Κάστρο, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Σεβίλλης στο 47' με τον Χοακίν και να πάρει τη νίκη στο 57' με το γκολ του Ρούμπεν Κάστρο. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, που πέτυχε δύο γκολ, η Λα Κορούνια νίκησε στο «Ριαθόρ» 3-0 την Εσπανιόλ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Χετάφε νίκησε 3-0 τη Λεβάντε, στο ντέρμπι ουραγών και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Σημαντική νίκη πέτυχε η Μπέτις στο Χιχόν και στην έδρα της Σπόρτινγκ με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κάρλος Κάστρο, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Σεβίλλης στο 47′ με τον Χοακίν και να πάρει τη νίκη στο 57′ με το γκολ του Ρούμπεν Κάστρο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, που πέτυχε δύο γκολ, η Λα Κορούνια νίκησε στο «Ριαθόρ» 3-0 την Εσπανιόλ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Χετάφε νίκησε 3-0 τη Λεβάντε, στο ντέρμπι ουραγών και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων, μεταξύ της Ρεάλ Σοσιεδάδ και της Αθλέτικ Μπιλμπάο, με τις δύο ομάδες να μένουν στα χαμηλά… πατώματα της βαθμολογίας, μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Βαλένθια-Γρανάδα 1-0