O Λεβαντόφσκι με 5 γκολ σε... 9 λεπτά συνέτριψε τη Βόλφσμπουργκ

O Λεβαντόφσκι με 5 γκολ σε… 9 λεπτά συνέτριψε τη Βόλφσμπουργκ

Ασύλληπτό ήταν αυτό που πέτυχε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο ματς της Μπάγερν με τη Βόλφσμπουργκ. Ο Πολωνός μπήκε στο ημίχρονο και πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε 9 λεπτά, μετατρέποντας το 0-1 του 45΄ σε 5-1 στο 60΄! Ο «Λέβα» με τα τρία πρώτα γκολ στο 51΄, το 52΄ και το 55΄ κατέχει πλέον το ρεκόρ που πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga, καθώς χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά.

Ασύλληπτό ήταν αυτό που πέτυχε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο ματς της Μπάγερν με τη Βόλφσμπουργκ.

Ο Πολωνός μπήκε στο ημίχρονο και πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε 9 λεπτά, μετατρέποντας το 0-1 του 45΄ σε 5-1 στο 60΄!

Ο «Λέβα» με τα τρία πρώτα γκολ στο 51΄, το 52΄ και το 55΄ κατέχει πλέον το ρεκόρ που πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga, καθώς χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά.

Το παλιό ρεκόρ ανήκε εδώ και 24 χρόνια στον Μίκαελ Τένις της Ντούισμπουργκ, που είχε σκοράρει τρεις φορές μέσα σε πέντε λεπτά (10΄,11΄,15΄) στο 6-2 επί της Καρλσρούης στις 27 Αυγούστου 1991.

Φυσικά το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε ο Λεβαντόφσκι για να φτάσει τα τέσσερα (6 λεπτά) και τα πέντε (9 λεπτά) γκολ, αποτελούν ξεχωριστά ρεκόρ.

Οπως βέβαια και το γεγονός ότι σκόραρε πέντε φορές προερχόμενος από τον πάγκο και μόνο στο β΄ ημίχρονο.

Έχασε όμως την ευκαιρία να καταρρίψει το ιστορικό ρεκόρ του Ντίτερ Μίλερ, του μοναδικού που έχει πετύχει έξι γκολ σε αγώνα της Μπουντεσλίγκα. Ο διεθνής στράικερ της Κολονίας είχε σημειώσει… μισή ντουζίνα γκολ -από τρία σε κάθε ημίχρονο- στο 7-2 επί της Βέρντερ, πριν από 38 χρόνια (17 Αυγούστου 1977).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε με τον Καλιτζιούρι στο 26ο λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι λιγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πλέον η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 6ο όμιλο του Champions League έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη της μέχρι τώρα.

Δείτε βίντεο με τα γκολ:

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 5-1
(51΄,52΄,55΄,57΄,60΄ Λεβαντόφσκι – 26΄ Καλιγκιούρι)

Γκλάντμπαχ 0

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».