Ο Μπάκα έσωσε τη Μίλαν, ο Κονέ... στοίχισε στην Ουντινέζε

Ο Μπάκα έσωσε τη Μίλαν, ο Κονέ… στοίχισε στην Ουντινέζε

Την πρώτη νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής η Έμπολι, η οποία πέρασε νικηφόρα 2-1 από το «σπίτι» της Ουντινέζε. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην ήττα των γηπεδούχων έπαιξε η αποβολή του Παναγιώτη Κονέ με δεύτερη κίτρινη στο 72', με τους νικητές να εκμεταλλεύονται την αριθμητική υπεροχή τους και να πετυχαίνουν την απόλυτη ανατροπή.

Η Μίλαν έδωσε τεράστια μάχη για να φτάσει στη νίκη με 3-2 απέναντι στην Παλέρμο και μάλιστα μέσα στο Σαν Σίρο. Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν δύο φορές, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ισάριθμες με τον Χίλιεμαρκ, αλλά τελικά ο Μπάκα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 75′ (το άλλο ήταν ένα εκπληκτικό γκολ του Μποναβεντούρα), ήταν αυτός που «καθάρισε» τη μπουγάδα για τους γηπεδούχους στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Την πρώτη νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε η Έμπολι, η οποία πέρασε νικηφόρα 2-1 από το «σπίτι» της Ουντινέζε.

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην ήττα των γηπεδούχων έπαιξε η αποβολή του Παναγιώτη Κονέ με δεύτερη κίτρινη στο 72′, με τους νικητές να εκμεταλλεύονται την αριθμητική υπεροχή τους και να πετυχαίνουν την απόλυτη ανατροπή.

Η Ουντινέζε προηγήθηκε στο 19′ με τον Ζαπάτα, αλλά o Ορέστης Καρνέζης ηττήθηκε αρχικά στο 73′ από τον Παρέδες, που ισοφάρισε σε 1-1, και στo δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μακαρόνε.