Η Ρόμα επικράτησε της Γιουβέντους, νέα νίκη η Ίντερ

Η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γιουβέντους στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι Ρωμαίοι, που ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, άνοιξαν το σκορ στο 61΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς που άφησε «άγαλμα» τον Μπουφόν. Στο 79΄ ο Τζέκο με κεφαλιά έκανε το 2-0 και εκεί που έδειχνε πως το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό η Γιουβέντους ξαναμπήκε στο κόλπο με τέρμα του Ντιμπαλά στο 88΄.

Η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γιουβέντους στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι Ρωμαίοι, που ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, άνοιξαν το σκορ στο 61΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς που άφησε «άγαλμα» τον Μπουφόν.

Στο 79΄ ο Τζέκο με κεφαλιά έκανε το 2-0 και εκεί που έδειχνε πως το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό η Γιουβέντους ξαναμπήκε στο κόλπο με τέρμα του Ντιμπαλά στο 88΄.

Η «Γηραιά Κυρία» πίεσε στα τελευταία λεπτά για το τέρμα της ισοφάρισης αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η «Γιούβε» λόγω αποβολής του Εβρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79΄ ενώ την απευθείας κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Ρουμπίνιο (66΄) που διαμαρτυρόταν από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Έτσι η Γιουβέντους μένει στους 0 βαθμούς με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Νέα νίκη που την φέρνει, στην πρώτη θέση, με πρωταγωνιστή τον Γιόβετιτς πανηγύρισε η Ίντερ στην έδρα της Κάπρι. Ο Μαυροβούνιος σέντερ φορ σκόραρε στο 31′ και στο 89′ για να δώσει τους 3 βαθμούς στην ομάδα του, ενώ νωρίτερα ο Γκαούντιο είχε ισοφαρίσει.

Παρά το ότι έπαιξε για πάνω από 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Παλέρμο επικράτησε της Ουντινέζε χάρη σε γκολ του Ριγκόνι, ενώ η Φιορεντίνα ηττήθηκε με 3-1 από την Τορίνο.

Κιέβο-Λάτσιο 4-0
(13΄ Μεγκιορίνι, 30΄, 68΄ Παλότσι, 45΄ Βίρσα)

Αταλάντα-Φροζινόνε 2-0
(21΄ Στεντάρντο, 69΄ Γκόμεζ)

Ουντινέζε-Παλέρμο 0-1
(8΄ Ριγκόνι)

Τορίνο-Φιορεντίνα 3-1
(68΄ Μορέτι, 69΄ Κουαλιαρέλα, 77΄ Μπαζέλι – 10΄ Μάρκος Αλόνσο)

Νάπολι-Σαμπντόρια 2-2
(9΄, 39΄ Ιγκουαίν – 57΄ πεν, 59΄ Έντερ)

Κάρπι-Ιντερ 1-2
(81΄ Ντι Γκαούντιο – 31΄, 89΄ πεν. Γιόβετιτς)