Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Εντυπωσιακή η Ντόρτμουντ, καθάρισε τη Χέρτα Βερολίνου

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Χέρτα για την 3η αγωνιστική της Bundesliga. Η Μπορούσια, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, επιβλήθηκε με 3-1 κόντρα στην ομάδα του Βερολίνου και πέτυχε το 3Χ3 στη γερμανικη λιγκα. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους νικητές, που ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας «παρέα» με την Μπάγερν Μονάχου. Η Βέρντερ Βρέμης επιβλήθηκε εντός έδρας της Γκλάντμπαχ με 2-1 στην αναμέτρηση που «ερίξε» την αυλαία της.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Χέρτα για την 3η αγωνιστική της Bundesliga. Η Μπορούσια, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, επιβλήθηκε με 3-1 κόντρα στην ομάδα του Βερολίνου και πέτυχε το 3Χ3 στη γερμανικη λιγκα.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους νικητές, που ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας «παρέα» με την Μπάγερν Μονάχου.

Το 1-0 έκανε ο Χούμελς στο 27′, το 2-0 ο Ομπαμεγιάνγκ στο 51′, δείχνοντας ότι «καθαρίζει» το ματς, όμως, η Χέρτα ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με τον Καλού στο 78′, έστω και αν βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ. Ωστόσο, η Ντόρτμουντ στο 90′ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Ράμος αν και υπάρχει πιθανότητα η μπάλα να είχε περάσει την τελική γραμμή πριν φτάσει στα πόδια του σκόρερ.

Η Βέρντερ Βρέμης επιβλήθηκε εντός έδρας της Γκλάντμπαχ με 2-1 στην αναμέτρηση που «ερίξε» την αυλαία της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκόρ με πέναλτι του Γιόχανσον στο 39΄. Η Γκλάντμπαχ κατάφερε να ισοφαρίσει στην λήξη του ημιχρόνου με τον Στιντλ (45΄).

Στο 53΄όμως ο Βέστεργκαρντ πέτυχε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του. Η Βέρντερ θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ αν ήταν εύστοχη η εκτέλεση πέναλτι του Χόλτμπι στο 88΄.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 3-0
(17΄ Ντοστ, 59΄πεν. Ροντρίγκες, 61΄ Τιμ Κλόζε)

Κολονία-Αμβούργο 2-1
(76΄ Χόσινερ, 81΄ πεν. Μοντέστε- 47΄ Χόλτμπι)

Μάϊντς-Ανόβερο 3-0
(15΄, 29΄ Μούτο, 47΄ Μάλι)

Αουγκσμπουργκ-Ινγκολστατ 0-1
(63΄ Λέκι)

Ντάρμστατ-Χοφενχάιμ 0-0

Στουτγκάρδη-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-4
(30΄ Ντινταβί – 11΄ αυτ. Χλούσεκ, 42΄, 87΄ Καστάνιος, 69΄ πεν. Σεφέροβιτς)

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 3-0
(26′, 60′ πεν. Μίλερ, 71′ πεν. Ρόμπεν)

Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 3-1
(27′ Χούμελς, 51′ Ομπαμεγιάνγκ, 90′ Ράμος -78′ Καλού)

Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 2-1
(39΄ πεν. Γιόχανσον, 53΄ Βέστεργκαρντ- 45΄ Στιντλ)