Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Σερβία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πόλο, 11-4 την Κροατία

Στην κορυφή του παγκόσμιου πόλο επανήλθε η Σερβία, η οποία νίκησε άνετα στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Καζάν την Κροατία με 11-4 και κατέκτησε τον τίτλο, για πρώτη φορά μετά το 2009. Οι «πλάβι» αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να χάνουν 2-0, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησαν απόλυτα, η άμυνά τους έγινε «μέγκενη» και με σερί 6-0 ουσιαστικά «καθάρισαν» τον τελικό.

Στην κορυφή του παγκόσμιου πόλο επανήλθε η Σερβία, η οποία νίκησε άνετα στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Καζάν την Κροατία με 11-4 και κατέκτησε τον τίτλο, για πρώτη φορά μετά το 2009.

Οι «πλάβι» αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να χάνουν 2-0, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησαν απόλυτα, η άμυνά τους έγινε «μέγκενη» και με σερί 6-0 ουσιαστικά «καθάρισαν» τον τελικό.

Η Κροατία, πάντως, ανέβηκε για πέμπτη συνεχόμενη φορά στο βάθρο και παράλληλα εξασφάλισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο (η Σερβία είχε πάρει το εισιτήριο μέσω World League).

Να σημειωθεί ότι διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης, μαζί με τον Σλοβένο Μαργκέτα.

Τα οκτάλεπτα:
2-2, 3-0, 2-2, 4-0

Τα γκολ:

ΣΕΡΒΙΑ: Πρλαϊνοβιτς 3, Τσουκ 2, Μάντιτς, Ντ. Πιγέτλοβιτς, Άλεξιτς, Γιάκσιτς, Φιλίποβιτς, Στ. Μίτροβιτς

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούκνο 2, Πέτκοβιτς, Ομπράντοβιτς

Στρέφεται στη Δικαιοσύνη η Μπαρτσελόνα για το γκολ-φάντασμα κόντρα στη Ρεάλ (vid)

Αποφασισμένη να το φτάσει στα άκρα η Μπαρτσελόνα για το γκολ του Λαμίν Γιαμάλ που δεν μέτρησε ποτέ αν και είναι φανερό πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.