Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Κλείδωσε» την Ευρώπη η Φιορεντίνα, ανησυχία για Καρνέζη, εύκολα η Μίλαν

Η Φιορεντίνα εξασφάλισε την ευρωπαϊκή έξοδο για την επόμενη περίοδο μετά τη νίκη με 3-2 στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» απέναντι στην Παλέρμο. Οι «βιόλα» είναι πλέον πέμπτοι με δύο βαθμούς διαφορά από την έκτη Τζένοα, μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση του Campionato, όμως αν τελικά οι «ροσομπλού» (αυτή τη στιγμή κατέχουν τη θέση που οδηγεί στους προκριματικούς του Europa League) δεν λάβουν άδεια συμμετοχής στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τότε θα επωφεληθεί η άλλη ομάδα της Γένοβας, η Σαμπντόρια, που θα πάρει τη θέση της.

Η Φιορεντίνα εξασφάλισε την ευρωπαϊκή έξοδο για την επόμενη περίοδο μετά τη νίκη με 3-2 στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» απέναντι στην Παλέρμο.

Από εκεί και ύστερα, ο Ορέστης Καρνέζης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 29ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα της Ουντινέζε από τη Σασουόλο δημιουργώντας «πονοκέφαλο» στο επιτελείο της Εθνικής ομάδας ενόψει των επικείμενων υποχρεώσεων του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος με τα Νησιά Φερόε (EURO 2016) και την Πολωνία (φιλικός).

Ο Παναγιώτης Κονέ ήταν βασικός στους «φριουλάνι», όπως και οι Βαγγέλης Μόρας, Παναγιώτης Ταχτσίδης (στον πάγκο ο Χριστοδουλόπουλος) στην ισοπαλία της Βερόνα στο «Ένιο Ταρντίνι» με την Πάρμα.

Αν κι έπαιζε με 10 παίκτες από το 43ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Ζακάρντο), η Μίλαν νίκησε με 3-0 την Τορίνο στο «Σαν Σίρο», στο προτελευταίο ματς της αγωνιστικής.

Με ποδοσφαιριστή λιγότερο τελείωσαν το ματς και οι φιλοξενούμενοι, καθώς στο 57΄ ο Μολινάρο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, Πάολο Βαλέρι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 37ης ημέρας:

Γιουβέντους-Νάπολι 3-1
(14΄ Περέϊρα, 78΄ Στουράρο, 90΄+ πεν. Πέπε – 51΄ Λόπες)

Τζένοα-Ίντερ 3-2
(24΄ Παβολέτι, 42΄ Λεστιέν, 89΄ Κούτσκα – 19΄ Ικάρντι, 30΄ Παλάσιο)

Παλέρμο-Φιορεντίνα 2-3
(26΄ Γιάγιαλο, 69΄ Ριγκόνι – 23΄ Ίλιτσιτς, 33΄ Τζιλαρντίνο, 78΄ Μάρκος Αλόνσο)

Πάρμα-Βερόνα 2-2
(21΄ Νοτσερίνο, 36΄ Βαρέλα – 42΄, 80΄ πεν. Τόνι)

Πάρμα 18 –Υποβιβάστηκε–

* Η Πάρμα έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση επτά βαθμών.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.