Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Ίντερ... έκαψε τη Λάτσιο στη Ρώμη, «σκόνταψε» η Νάπολι

Η Ίντερ… έκαψε τη Λάτσιο στη Ρώμη, «σκόνταψε» η Νάπολι

Πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στη βαθμολογία έχασε η Νάπολι, καθώς δεν μπόρεσε να κερδίσει μέσα στην έδρα της ουραγού Πάρμα, η οποία έχει ήδη υποβιαστεί. Εμεινε στο 2-2, απογοητεύοντας με την εμφάνιση της στην 35η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα η Φιορεντίνα νικούσε με 3-2 στην έδρα της Εμπολι. Βαθιές βαθμολογικές ανάσες πήραν Σασουόλο και Αταλάντα με τις νίκες τους στις έδρες της Τσεζένα και της Παλέρμο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2). Αντίθετα η Τσεζένα υποβιβάζεται από την πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος. Διατήρησε την πρωτοπορία της με έναν βαθμό έναντι της Ελλάς Βερόνα η Κιέβο, μετά το 2-2 στο τοπικό ντέρμπι.

Την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχασε η Λάτσιο η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ίντερ με τους «νερατζούρι» να κρατούν «ζωντανές» τις λίγες ελπίδες τους για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Λάτσιο μάλιστα προηγήθηκε με τον Καντρέβα στο 8′, αλλά απάντησε ο Ερνάνες στο 26′ με εκτέλεση φάουλ, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Το έκανε ξανά στο 84′ ο Βραζιλιάνος, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην Ίντερ που έχει πλέον ευρωπαϊκές ελπίδες.

Οι γηπεδούχοι από το 24′ έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαουρίσιο, ενώ έμειναν με 9 στο 61′ λόγω αποβολής του Μαρκέτι.

Πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στη βαθμολογία έχασε η Νάπολι, καθώς δεν μπόρεσε να κερδίσει μέσα στην έδρα της ουραγού Πάρμα, η οποία έχει ήδη υποβιαστεί. Εμεινε στο 2-2, απογοητεύοντας με την εμφάνιση της στην 35η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα η Φιορεντίνα νικούσε με 3-2 στην έδρα της Εμπολι.

Βαθιές βαθμολογικές ανάσες πήραν Σασουόλο και Αταλάντα με τις νίκες τους στις έδρες της Τσεζένα και της Παλέρμο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2). Αντίθετα η Τσεζένα υποβιβάζεται από την πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Διατήρησε την πρωτοπορία της με έναν βαθμό έναντι της Ελλάς Βερόνα η Κιέβο, μετά το 2-2 στο τοπικό ντέρμπι. Η Κιέβο -για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Φετφατζίδης- προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με γκολ του Παλόσκι, αλλά η Βερόνα απάντησε με δύο γκολ μέσα σε 6 λεπτά, από τους Χουάν Γκόμες (20΄) και Λούκα Τόνι (26΄).

Πριν το ημίχρονο, η Κιέβο ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πελισιέρ, συγκεκριμένα στο 40΄. Στην ενδεκάδα ξεκίνησε ο Αντρέα Μαντορλίνι τους Βαγγέλη Μόρα και Παναγιώτη Ταχτσίδη, ενώ χρόνο συμμετοχής δεν πήρε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Η Κιέβο μετρά 42 βαθμούς, ενώ η Βερόνα έχει 41.