Νίκη παραμονής και δεύτερη διαδοχική πέτυχαν τα Τρίκαλα, 83-70 επί του Απόλλωνα Πατρών, στη Θεσσαλία, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έφτασε τους 28 βαθμούς, ενώ οι Αχαιοί μετρούν ένα βαθμό περισσότερο.

Ο σέντερ των Τρικάλων, Στιβ Πάνος, ήταν ασταμάτητος μετά το τζάμπολ επιτρέποντας στην ομάδα του να ξεφύγει με 11-3. Ο Μπράντον Πεν ανέλαβε να βγάλει από αυτή τη δύσκολη κατάσταση τον Απόλλωνα που μαζί με πόντους από τον αρχηγό των Αχαιών, Νίκο Αργυρόπουλο, διαμόρφωσαν το 13-12.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 13-14 για πρώτη φορά και τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 21-23. Κλειστό παιχνίδι έγινε και στο 2ο δεκάλεπτο, όπως φαίνεται από το 35-32 στο 16ο λεπτό. Τα Τρίκαλα έκαναν επιμέρους σκορ 5-0, με πρωταγωνιστές τους Χάρις και Νικολόπουλο, για το 40-32, ενώ στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, 42-42.

Στην 3η περίοδο, ο Αμερικανός γκαρντ, Τζάστιν Ίνγκραμ, ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του δίνοντας προβάδισμα 61-58 στην ομάδα του στο 28ο λεπτό. Μάλιστα, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έφτασαν στο 66-58 (σκορ 3ης περιόδου), με σερί 10-0.

Αν και ο Απόλλων πλησίασε 68-62, Ίνγκραμ και Αλεξάντερ έδειξαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να «δραπετεύσουν» με το «διπλό». Το 75-65 στο 35ο λεπτό μετετράπη σε 77-67 και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 83-70 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 42-42, 66-58, 83-70

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Γκούμας-Ταρενίδης Στ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης):
Ινγκραμ 24 (4), Νικολόπουλος 6 (2), Τρέισι, Χάρις 15 (2), Τσούπκοβιτς 2, Πάνος 12, Σπανός, Ματαλών, Αλεξάντερ 12, Χολ 12 (1)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 3, Αργυρόπουλος 11, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 20 (2), Φιτζπάτρικ 11 (1), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (4), Μολφέτας