Ο Πανελευσινιακός πήρε μεγάλη νίκη επί του Κολοσσού με 75-69 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για παραμονή στην Α1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τζίμη Κουστένη ήταν ο Τζόνσον με 28 πόντους.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με προβάδισμα δύο πόντων των γηπεδούχων (24-22)ο Κολοσσός στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος, ιδιαίτερα στην άμυνα δεχόμενος μόνο 8 πόντους από τον Πανευλεσινιακό, και πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (33-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ελευσίνας που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της πετυχαίνοντας 28 πόντους ενώ περιόρισε σημαντικά τον Γουότερς του Κολοσσού, που σημείωσε μόλις δύο πόντους σε αντίθεση με τους 14 που είχε πετύχει στις δυο προηγούμενες περιόδους, καταφέρνοντας έτσι να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει προβάδισμα 6 πόντων.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός κάνοντας ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 62-65, 3:51΄ πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι αφού ισοφάρισαν αρχικά με τρίποντο του Αθανασούλα στην συνέχεια πήραν και πάλι το προβάδισμα με πέντε συνεχόμενους πόντους τους Τζόνσον (70-65) και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Άξιοι συμπαραστάτες του Τζόνσον ήταν οι Λούμπι (15π., 10 ριμπ.) και Αθανασούλας (12π., 4 ασιστ) ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γουότερς (18 π.), Μανωλόπουλος (15 π.) και Σκοτ (16 π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 33-41, 59-53, 75-69