Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο «Top16» από... τον Ίβκοβιτς

Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο «Top16» από… τον Ίβκοβιτς

Με τον Ολυμπιακό να καταρρέει στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Πειραιώτες υπέστησαν στο «Αμπντί Ιπεκτσί» την πρώτη ήττα τους στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 84-70 από την Αναντολού Εφές, για την 5η αγωνιστική της Β' φάσης, με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να πανηγυρίζει την 3η νίκη της στον 6ο όμιλο.

Με τον Ολυμπιακό να καταρρέει στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Πειραιώτες υπέστησαν στο «Αμπντί Ιπεκτσί» την πρώτη ήττα τους στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 84-70 από την Αναντολού Εφές, για την 5η αγωνιστική της Β’ φάσης, με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να πανηγυρίζει την 3η νίκη της στον 6ο όμιλο.

Με 15 λάθη, έλλειψη διάρκειας στην άμυνα, ασυνεννοησία στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και τον Βασίλη Σπανούλη έξω από τα… νερά του (2π., 1ασ., 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής) ο Ολυμπιακός δεν είχε τύχη απέναντι στον… μετρ της άμυνας, Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Από την αποψινή αναμέτρηση προσπάθησε ο Χάντερ με 12 πόντους, ο Μάντζαρης του πρώτου ημιχρόνου με 11 και ο Λαφαγιέτ, ο οποίος στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση προσέφερε επίσης 11 πόντους. Κορυφαίος των Τούρκων ο Ντρέιπερ με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, το καλό στήσιμο στα επιθετικά ριμπάουντ, η αποδοτική άμυνα και ο «ζεστός» Μάντζαρης (8π. στο α’ δεκ. έχοντας το απόλυτο με 2/2τρ., 1/1δ.) ήταν αρκετά ώστε ο Ολυμπιακός από το εις βάρος του 8-4 να τρέξει επιμέρους σκορ 2-12 και να προηγηθεί στο 8΄ με 10-16. Ωστόσο, οι Τούρκοι κατάφεραν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να μειώσουν στο 10΄ σε 17-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε στο -4 (27-23), βρήκε λύσεις από τα 6.75, ενώ όταν ο Χάντερ ανέβασε στροφές κοντά στο καλάθι βρέθηκε και πάλι στο +4 (33-37 στο 18). Ο Ντρέιπερ προσπάθησε από τα 6.75 να στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια, αλλά ο Λαφαγιέτ είχε την απάντηση με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 37-40 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε στην άμυνα της τουρκικής ομάδας στην τρίτη περίοδο, τη στιγμή που στην επίθεση δεν είχε καθαρό μυαλό. Μάλιστα, οι παίκτες του Ιβκοβιτς κατάφεραν να περιορίσουν τους «ερυρόλευκους» στους 8 πόντους μέχρι το 29΄, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθούν για πρώτη φορά με +7 (55-48). Ωστόσο, ο Ντάνστον κατάφερε με προσωπικές ενέργειες να κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (57-52 στο 30΄).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο να είναι… σκιά του εαυτού του, κυρίως αμυντικά, με τους Τούρκους να δίνουν ρεσιτάλ από τα 6.75 (4 σερί τρίποντα), να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 16-3 και να εκτοξεύουν τη διαφορά σε μη αναστρέψιμο επίπεδο (+18 πόντους, 73-55).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Κόντε (Ισπανία), Λάτισεφς (Λετονία)

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-40, 57-52, 84-70