Ο Απόλλωνας «έσπασε το ρόδι» στη Ν.Σμύρνη, 71-68 τον Πανιώνιο

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ πανηγύρισε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 71-68 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Οι Αχαιοί εδραιώνονται πλέον στη μέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι «κυανέρυθροι» παραμένουν ουραγοί της κατάταξης.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν συνεχώς. Ο Απόλλων προηγήθηκε 18-11 στο 6΄ με δύο σερί τρίποντα του Γεωργαλλή, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν, με τον Κόλεμαν να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα και άξιο συμπαραστάτη του τον Βεργίνη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 37-34 στο ημίχρονο και 46-40 στο 25΄, όμως η παρουσία του Σκορδίλη, που ισορρόπησε την κατάσταση κάτω από τα καλάθια, και ένα ξέσπασμα του Ελ Αμίν, επέτρεψαν στους Πατρινούς να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 13-2 και να περάσουν μπροστά 53-48, λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος.

Ο Απόλλων κράτησε ένα μικρό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά οι «κυανέρυθροι» δεν τα παράτησαν και όλα κρίθηκαν στο φινάλε. Ο Στρναντ αστόχησε σε λέι-απ στα 21΄΄, με τη διαφορά στους δύο (64-66), ο Σκορδίλης έχασε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (!) και ο Κορόλεφ κέρδισε φάουλ, όμως είχε 1/2 βολές και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο Νίκος Αργυρόπουλος με 5/6 βολές «σφράγισε» τη νίκη των Αχαιών, καθώς ο Πανιώνιος δεν είχε καθαρό μυαλό στις τελευταίες φάσεις, με τον Βεργίνη να αστοχεί σε τρίποντο στα 11΄΄ (με το σκορ στο 65-68) και τον Κορόλεφ να χάνει ακόμη δύο βολές λίγο μετά.

Διαιτητές: Μητσόπουλος-Γκούμας-Παγώνης

Τα δεκάλεπτα:
18-20, 37-34, 50-53, 68-71

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής):
Ξενθόπουλος, Βεργίνης 17 (1τρ., 7ασ.), Κουκουλάς 3 (1), Σπυρόπουλος, Στρναντ 3 (1), Μοτσενίγος, Γουντς, Κόλεμαν 22 (14ρ.), Κορόλεφ 11, Ταμπς 12 (2)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας):
Σκορδίλης 13 (1τρ., 12ρ.), Αργυρόπουλος 6, Γκάλογουεϊ 9 (1τρ., 7ασ.), Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 13 (1), Μπατής, Ελ Αμίν 13 (2), Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλλής 12 (4).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.