Ο Απόλλωνας γλίτωσε το... έμφραγμα στην παράταση

Ο Απόλλωνας γλίτωσε το… έμφραγμα στην παράταση

Με τρίποντο του Αργυρόπουλου στα 27'' πριν από τη λήξη ο Απόλλων Πατρών γλίτωσε το... έμφραγμα απέναντι στον μαχητικότατο Κόροιβο Αμαλιάδας. Οι Αχαιοί επικράτησαν 77-72 στην παράταση (65-65κ.α.), σε αγώνα για την 11η ημέρα της Α1 Ανδρών, και κράτησαν το αήττητο τους στο κλειστό της Περιβόλας.

Με τρίποντο του Αργυρόπουλου στα 27» πριν από τη λήξη ο Απόλλων Πατρών γλίτωσε το… έμφραγμα απέναντι στον μαχητικότατο Κόροιβο Αμαλιάδας. Οι Αχαιοί επικράτησαν 77-72 στην παράταση (65-65κ.α.), σε αγώνα για την 11η ημέρα της Α1 Ανδρών, και κράτησαν το αήττητο τους στο κλειστό της Περιβόλας.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μπήκαν στο ματς με… άγριες διαθέσεις. Με ηγέτη τον Μπράντον Πεν εξσφάλισαν γρήγορα διψήφια διαφορά, την οποία «εκτόξευσαν» στο +16 (25-9) στο 13ο λεπτό. Η απάντηση του Κόροιβου ήταν ένα γρήγορο 11-2 που γεφύρωσε το… χάσμα (27-20) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (29-22).

Ολα έδειχναν πως θα κυλούσαν ομαλά για τους γηπεδούχους όταν επανέφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-41) και με τρίποντα των Αργυρόπουλου, Μολφέτα ξέφυγαν ξανά με 16 (57-41) στο ξεκίνημα της τέταρτης. Ο Απόλλων ήταν μπροστά με 65-56, ένα λεπτό (!) πριν από το τέλος κι εκεί συνέβη το.. απίστευτο.

Ο Κόροιβος εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των γηπεδούχων, έφερε το ματς σε απόσταση βολής και οκτώ δευτερόλεπτα πριν ακούστει η κόρνα, ο Γκάρετ ισοφάρισε με τρίποντο.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταξη, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται σε κατάσταση σοκ και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν έξι αναπάντητους πόντους (65-71) διευρύνοντας το σερί τους σε 15-0. Εκεί όμως «μίλησαν» τα τρίποντα, αρχικά από τον Γκάλογουεϊ και το τελευταίο, καθοριστικό, από τον Αργυρόπουλο που έδωσαν τη νίκη στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 29-22, 51-41, 65-65κ.α., 77-72 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Ταβουλαρέας-Πουρσανίδης Κ.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Νίκος Βετούλας):
Σκορδίλης 14, Αργυρόπουλος 8 (2), Γκαλογουέι 11(1), Πεν 10(2), Φιτζπάτρικ 4, Αντωνάκης, Ελ Αμιν 20 (3), Μολφέτας 6 (2), Γεωργαλής 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Χάρης Μαρκόπουλος): Μαγκέτ 7, Μάρσαλ 12 (2), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 9, Παπαπέτρου, Ντέιβις 28(3), Κανονίδης 5, Γκάρετ 6 (1), Ρούμπιο 5.

Σε κίνδυνο οι ισπανικοί σύλλογοι και η Φούρια Ρόχα λόγω της κυβερνητικής κηδεμονίας στην ομοσπονδία

Στελέχη της UEFA θεωρούν πως η κυβερνητική κηδεμονία στην ισπανική ομοσπονδία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τη στιγμή που δεν υπήρξε η ίδια ανοχή και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.