Έρχεται με... αέρα η Γκινγκάμπ, στο 90' η Λιόν, εύκολα στην κορυφή η Μαρσέιγ

Έρχεται με… αέρα η Γκινγκάμπ, στο 90′ η Λιόν, εύκολα στην κορυφή η Μαρσέιγ

Με ανεβασμένη ψυχολογία θα έρθει η Γκινγκάμπ στην Τούμπα, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε έναν «τελικό» πρόκρισης στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Ζοσελίν Γκουβερνέκ επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της Ρεμς, πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να λυγίσει η Λιόν την αντίσταση της Εβιάν και να πάρει τη σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Championnat. Εύκολη νίκη της Μαρσέιγ με 3-1 επί της Μετς και... άνοδος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με ανεβασμένη ψυχολογία θα έρθει η Γκινγκάμπ στην Τούμπα, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε έναν «τελικό» πρόκρισης στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Ζοσελίν Γκουβερνέκ επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της Ρεμς, πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αντίπαλος του «Δικεφάλου» βρέθηκε να χάνει από γκολ του Σαρμπονιέ μόλις το 6ο λεπτό, αλλά ισοφάρισε στο 33΄ με τον Γιάκομπσεν και πήρε προβάδισμα στο 47΄ με τον Μαντάν. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 68΄ με τον Ονιάνγκουε, αλλά στο 79΄ ο Μποβί διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Η σύνθεση της Γκινγκάμπ: Λεσλ, Λεβέκ, Σορμπόν, Ανγκουά, Γιάκομπσεν, Ματίς, Ντιαλό (23΄ λ.τρ. Σανκαρέ), Ζιρές, Γιαταμπαρέ, Μαντάν (81΄ Κερμπά), Μποβί

Στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να λυγίσει η Λιόν την αντίσταση της Εβιάν και να πάρει τη σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Championnat.

Πλέον η Λιόν βρίσκεται στην 3η θέση σε κοντινή απόσταση με τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ, που βρίσκονται στην 1η και 2η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ του γαλλικού πρωταθλήματος:

Τουλούζ-Μονακό 0-2
(45΄,77΄πεν. Μπερμπάτοφ)

Παρί ΣΖ-Ναντ 2-1
(34΄ & 48΄ Ιμπραΐμοβιτς – 8΄ Μπεντόγια)

Μπορντό-Λοριάν 3-2
(43΄ Χαζρί, 64΄ & 66΄ Ντιαμπατέ – 32΄ Ζανό, 51΄ Λε Γκοφ)

Σεντ Ετιέν-Μπαστιά 1-0
(58΄ Βολφσβίνκελ)

Ρεν-Μονπελιέ 0-4
(23΄ Μαρτίν, 55΄ Σάνσον, 60΄ Μπάριος, 90΄ Μουνιέ)

Καέν-Νις 2-3
(39΄ πεν. Ντουαμέλ, 45΄ Νανγκίς – 32΄ Αμαβί, 64΄ Μποτέ, 74′ Πλι)

Εβιάν-Λιόν 2-3
(28′, 64′ Μπαρμπόσα-63′ Μπενζιά, 81′, 90′ πεν. Λακαζέτ)

Ρεμς-Γκινγκάμπ 2-3
(6΄ Σαρμπονιέ, 68΄ Ονιάνγκουε – 33΄ Γιάκομπσεν, 47΄ Μαντάν, 79΄ Μποβί)

Λανς-Λιλ 1-1
(90΄+ Κουλιμπαλί – 47΄ Γκεϊ)

Μαρσέιγ-Μετς 3-1
(43′ Ζινιάκ, 59′ Αγιού, 90′ Παγιέτ – 46′ Μαλουντά)

Μπαστιά 14

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.